čtvrtek 6. února 2020

Prodejte všechny akcie - garantovaný 12% výnos!

Dnes jsem si tak po ránu googlil chlupaté řízky a vyskočila na mě reklama o 12% garantovaném zhodnocení. Tak to je terno, říkám si, a ihned jsem se jal skočit po návnadě. Odkaz mě přenesl na stránky smartinvestsolution.com. Kdo by nechtěl chytře investovat, že? Teď se pohodlně usaďte a nechte se unášet na vlnách krásného minimálně 12% snu. Abych se vyhnul jakýmkoliv problémům, křivým nařčením a žalobám, tak se pokusím nevynášet až na poslední kapitoly žádné soudy ani vyvozovat závěry.


Google investigation begins


"Přestaňte investovat a začněte vydělávat"

Toto na vás hned z počátku hlásá stránka společnosti.

"Nadnárodní skupina LBCC, představuje profesionálního investičního partnera, s mnohaletými mezinárodními zkušenostmi v oblasti investování a projektového řízení."

Pokud nahlédnete do obchodního rejstříku zjistíte, že se sídlo společnosti nachází na Malé Straně (mezinárodní). Vznikla v roce 2015 (mnohaleté zkušenosti) a psaná je na pana Jana M., který nejspíš pobývá střídavě v ČR a Anglii. Do Londýna se úplně nechystám, ale na Malou Stranu jsem se šel podívat a společnost jsem tam opravdu našel. Jedná se o takovou tu budovu, kde sídlí asi tři miliony (30) firem. To bývá u začínajících společností, které chtějí ušetřit na nákladech běžné. U "nadnárodní profesionální skupiny s mnohaletými mezinárodními zkušenostmi" už méně, ale nebuďme příliš kritičtí.


Sídlo LBCC Investment vedle britského velvyslanectví na Malé Straně (ty malé "cihličky" jsou další společnosti, které mají v budově sídlo/kancelář, mezi nimi i další společnosti z holdingu LBCC a.s.)

Punc nadnárodnosti dává LBCC její společník, a to společnost London Investment – Business Care & Consulting LTD. Ta má sídlo (nečekaně) v Londýně. Kdybyste ho hledali, tak je mezi halal kuřecím a čistírnou. Podívat se na ni můžete zde. Založena byla pár měsíců před její českou kolegyní, světě div se - Janem M. Jistě společnost zvolila takto skromné sídlo, aby mohla distribuovat více zisku mezi investory.

Sídlo společnosti London Investment – Business Care & Consulting LTD (zdroj: google.maps.com)
Dále o sobě skupina LBCC píše:

"Skupina LBCC byla založena za pomoci zkušených bankéřů, finančníků a ekonomů. LBCC, představuje profesionálního investičního partnera, s mnohaletými mezinárodními zkušenostmi v oblasti investování a projektového řízení. Hlavními oblastmi, kterými se zabýváme, jsou projekty ve zdravotnictví, které představují atraktivní a velmi stabilní oblast pro investování. Mimo zdravotnictví, přímo působíme i v oblasti nemovitostí a služeb."

Centrálu má společnost LBCC na Malé Straně, ale pobočky v Brně, Bratislavě a dokonce Miláně! Pobočku v Brně skutečně najdete, pomocí streetview jsem zjistil, že je na dveřích samolepka LBCC. Pravděpodobně se jedná o kancelář některého z profesionálních intergalaktických superinvestorů se zkušeností z meziplanetárního tradingu. Ale o tom až později. S Bratislavou už je to horší. Nic jsem nenašel. A v Miláně vypadá pobočka následovně (na google žádný záznam):

Budova na adrese pobočky LBCC v Milánu
Následně jsou vypsány všechny projekty, kterým se společnost věnuje:
 • VivaVitalis
 • VÚ Biomedicínský
 • Senior Life
 • LBCC automotive
 • LBCC Travel Agency
 • Obchodní činnost
 • Rezidenční, komerční a developerské nemovitosti
Tak se do toho pusťme..

VivaVitalis

 

Společnost je registrována v obchodním rejstříku jako LBCC Healthcare na jméno (surprise) Jan M. od listopadu 2017. Sídlí na Starém Městě a protože mám uličky Starého Města strašně rád, hned jsem se tam vypravil. Společnost má "1-5 zaměstnanců" a nabízí toho opravdu hodně, posuďte sami:


Nabídka služeb společnosti Viva Vitalis (zdroj: vivavitalis.cz)
Dal jsem se tedy do práce a odkryl všechny pobočky této "sítě". Jedná se o jednu maličkou lékárnu na uvedené adrese na Starém Městě. Telefonní číslo a kontaktní e-mail jsou shodné s výše uvedenými společnostmi. Údajně si však na té samé adrese můžete nechat udělat genetické testy, je zde beauty klinika i eshop, který se opět prezentuje jako síť lékáren a ordinací lékařů VivaVitalis. Léčí dokonce nádory protonovou metodou. V oddílu "reference" se můžete dočíst o úspěšném zákroku a na fotografii je tam muž (patrně v souvislosti s léčeným), který se nesmírně podobá výkonnému řediteli LBCC. Pokud kliknete na anglickou mutaci webu, zobrazí se designově totožné stránky a jako sídlo společnosti je uvedena budova vedle halal kuřátek. Do "sítě" lékáren a zdravotnických zařízení můžete investovat s pevným výnosem 14 % ročně. Chápete ten záběr služeb? Pořád si říkám, jak to těch 1-5 lidí stíhá!

VÚ biomedicínský

 

K tomu projektu nejsou dostupné žádné informace. Odkaz nikam nevede, google nezná. Jediné k čemu se dostanete je možnost investování do projektu se stejnými podmínkami, jako jsou uvedeny níže.

 

Senior Life

 

Odkaz nás zavede na jednoduchou stránku, kde vám slíbí 11 % pevný roční výnos vyplácený čtvrtletně. Horizont je 1-5 let a minimální investice činí 50 000 CZK. Víc informací vám nabídnou až po vyplnění jména, příjmení a e-mailu. Tak hurá do toho, pan Josef Skočdopole s e-mailem u Yandexu už se nemůže dočkat!

Pokud byste pro tuto společnost chtěli pracovat, tak momentálně nabízí pozici (tedy inzerát tam leží už od dubna 2019) Vedoucí právního oddělení, kde požadují magisterské právnické vzdělání, český, anglický a ruský jazyk je podmínkou a to vše za neuvěřitelných 28 hrubého + telefon a noťas.

 

LBCC Automotive

 

Sídlo společnosti Malá Strana (duh), jediný zapsaný jednatel Jan M. Stránky zde. Ano, nevidíte špatně. "Automotive" skutečně znamená jednu autopůjčovnu. Jednoduchá webovka, e-mail i telefon opět totožný s výše uvedeným.

 

LBCC Travel Agency

 

Klasická cestovka, můžete vyjet do Japonska, Ruska, Bulharska, Ukrajiny či Řecka. Opět žádné info, dokud nevyplníte formulář. Kontaktní údaje stejné.

 

Obchodní činnost

 

Odkaz vede na formulář, bez jehož vyplnění více informací nedostanete.

 

Nemovitosti 

 

S projekty kolem nemovitostí je spjaté s.r.o. LBCC Real Estate Development. Kdo za ním stojí a kde má sídlo vám asi nemusím říkat. S real estate businessem je spojena stránka www.smartinvestestate.com. Zajímalo mě, v jakých projektech jsou zainteresovaní a tak jsem klikl na záložku Investiční projekty. Dozvěděl jsem se následující:

"Insipidity the sufficient discretion imprudence resolution sir him decisively. Proceed how any engaged visitor. Explained propriety off out perpetual his you. Feel sold off felt nay rose met you. We so entreaties cultivated astonished is. Was sister for few longer mrs sudden talent become. Done may bore quit evil old mile. If likely am of beauty tastes."

Jedná se o zkušební text pro plovoucí reklamu, většinou na stránkách v rekonstrukci. Jasný, je to mladá a dynamická firma. Důležité je prodat emitované dluhopisy, informace pro klienty jsou druhořadé. Prostě děláme nemovitosti, co chceš ještě za detaily, mladej?

 

LBCC kontra ČNB

 

Teď se držte, pojedeme z kopce. Při troše googlení narazíte na příkaz České národní banky, kde je společnost LBCC uznána vinnou z toho, že:


"Činila veřejnou nabídku ve smyslu ustanovení § 34 odst. 1 zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozporu s povinností stanovenou v ustanovení § 35 odst. 1 zákona o podnikání na kapitálovém trhu, neboť veřejně nabízela cenné papíry ve smyslu ustanovení § 34 odst. 1 zákona o podnikání na kapitálovém trhu bez toho, aby nejpozději na počátku veřejné nabídky uveřejnila prospekt cenného papíru schválený v souladu s ustanovením § 36c zákona o podnikání na kapitálovém trhu Českou národní bankou, případně orgánem dohledu jiného členského státu Evropské unie za splnění podmínek stanovených v ustanovení § 36f zákona o podnikání na kapitálovém trhu, čímž se dopustila přestupku podle ustanovení § 162 odst. 3 písm. a) zákona o podnikání na kapitálovém trhu."

Za tuto činnost dostala milá společnost v listopadu 2019 pokutu ve výši 500 000 Kč. Ach bože, říkáte si, půl milionu? Za kolik pan M. upsal ty firemní dluhopisy? Vždyť je to jedna lékárna, autopůjčovna a cestovka... Cituji ze zprávy ČNB (PDF k stáhnutí zde):

"Celková předpokládaná hodnota protiplnění nabízených dluhopisů v 10 emisích s datem emise 1.1.2018 a upisovací lhůtou do 31.12.2018 činila částku 250 000 000 Kč a celková předpokládaná hodnota protiplnění nabízených dluhopisů v devíti emisích s datem emise 1.1.2019 a upisovací lhůtou do 31.12.2019 činila částku 225 000 000 Kč"

Tož dobrý, ne? Půl miliardy, za to by se jeden už nemusel stydět.

 

Kdo jsou ti lidé?

 

Taťka celého projektu je Jan M., práce všeho druhu. Píše o sobě:


Ing. Jan M., zakladatel společnosti, má ekonomické vzdělání, a působí jako CEO londýnské společnosti LONDON INVESTMENT BUSINESS CARE & CONSULTING LTD a současně jako jednatel tuzemské LBCC Investment Czech Republic s.r.o. Jan M. má mnohaleté zkušenosti ve vysokém bankovním managementu v ČR, Velké Británii a dalších zemích. Více jak 15 let úspěšně působí v mezinárodním finančním sektoru. Narodil se a svoji profesionální kariéru, začínal v České republice. Díky možnostem, které poskytuje světové finanční centrum v Londýně získal neocenitelné zkušenosti, kontakty a obchodní příležitosti, které se rozhodl dále uplatnit při svém působení v rodné České republice prostřednictvím LBCC. Pan Jan M. v současné době působí v mezinárodním bankovnictví, jako mezinárodně uznávaný bankéř, finančník a ekonom.

Jan M. je tedy CEO společnosti, ve které je jediným zaměstancem Jan M. Chtěl bych vidět jak na sebe píše výroční hodnocení. Google toho na pana M. příliš nepoví, zkoušel jsem "famous economist M." a nic. Ale taky je možné, že mám rozbitý Internety. Kamarád trochu zapátral na LinkedIn. Více než 15 let působení v mezinárodním finančním sektoru = 17 let u Citi. Nerad bych někomu ubíral kredit, poslední roky působí dle uvedených informací na vcelku seniorní pozici.

#2 je očividně Bc. Rudolf L. Zajímavé je, že spolu s M. měli kdysi pneuservis Jirka, dnes již s.r.o. v úpadku. Pneumatiky je asi omrzely a tak se dali na mezinárodní business. Ve volném čase dělá ještě výzkumy & lékárny.

Doporučuji si přečíst krátká povídání o všech osobách. Když jsem byl omrknout lékárnu na Starém městě, přísahal bych, že jsem za pultem viděl Janu a Kateřinu, květinky celého projektu.  Mezi "profesionálním investorským teamem" jsem dále objevil bouchače pojistek, týpka, co je namočený v brněnské mincovně, která dluží spoustě lidem nemálo investovaných peněz (odkaz - doporučuji prohlédnout komentáře), pár finančních poradců, kteří mají nejspíše shánět investory na jižní Moravě a mohl bych pokračovat. Původní článek měl být delší a obsahovat schémata celé sítě těchto lidí a na ně napojených firem. Rozhodl jsem se pro kratší verzi, nerad bych vylil vaničku i s dítětem, protože některé části podnikání těchto lidí mohou být naprosto legitimní a asi by mi nebylo příjemné, kdybych viděl svůj ksicht na blogu nějakého magora, co píše o akciích.
Koho by to zajímalo dále, může pokračovat v rádoby investigativní činnosti. Malá nápověda by mohlo být slovo dřevostavby. Abych vás nalákal, tak stopa vede i do Ruska/Běloruska.


Shrnutí


Máme tu tedy borce, který někdy bydlí v ČR a někdy v UK, založí si 6 s.r.o. s vkladem 100 000 CZK a jednu akciovou společnost. Uskuteční bez respektování patřičného zákona dvě emise dluhopisů v celkové hodnotě bezmála půl miliardy CZK a stojí za ním doposud jedna lékárna, jedna cestovka, jedna autopůjčovna a nějakých 10 krásných webů v české a anglické mutaci.

Podobných "skvělých" příležitostí, jak zhodnotit peníze jsem viděl spousty. Některé na to jdou přes diamanty, některé přes nemovitostní fondy, některé přes obchodování s komoditními spready. Poslední léta byly populární "těžírny bitcoinu".

Modus operandi podobných společností je zakládání velkého množství s.r.o., tady je zastřešuje jeden jediný člověk, jindy je to složitější. Auru renomovanosti často zajišťují tituly před i za jménem, přesah do zahraničí, fotky v oblecích, profesionální weby s anglickou mutací, velké množství sub stránek a projektů. Když ale začnete kopat hloubš, budete velmi překvapeni.

 

Závěr a co mě teda vlastně sere

Pro pořádek uvedu, že je dost dobře možné, že LBCC ani pan M. nedělají nic nelegálního (krom toho, za co už byli potrestáni a krom chybějících výročních zpráv, které by měly být k dispozici v rámci záznamu v obchodním rejstříku). On finanční poradce také nedělá nic nelegálního, je vaše píčovina, že jste si nepřečetli bambilion stránek psaných Arial 8 px. Stejně, jako je vaše píčovina, že jste, stejně jako já, nestrávili týden načítáním a rozkrýváním business modelu LBCC. Jde spíše o dojem, který se společnost snaží (většinou velmi nezdařile) navodit u potenciálních investorů. Velikášství, nafukování, skvělé CV, krásné webové stránky, sídla v cizích zemích. Jak bych si to tedy představoval:

"Dobrý den, jsem borec, co dělal celý život v jedné bance na různých pozicích. Vidím celkem slibné díry na trhu a chtěl bych časem vybudovat s Rudou z pneuservisu investiční společnost. K tomu potřebuji kapitál, který bych si od vás rád půjčil. Zatím za mnou skoro nic nestojí, a proto nabízím zajímavý výnos. Doporučuji všem zvážit riziko, protože společnosti, do kterých chci investovat, jsou všechno s.r.o. psaná na mě (nebo mé známé) a ručí se do výše vkladu (100 000 CZK). Protože vím, že v první emisi nejspíš neudám všechny dluhopisy, budu je vydávat každý rok a postupně budovat business. Zatím máme lékárnu, autopůjčovnu a spoustu dobrejch nápadů."

Jenže to by asi Honza žádnej velkej balík nevybral, což?

Na podobné "projekty" bývají velmi často napojeni různí investiční/finanční poradci, kteří dluhopisy propagují na osobních schůzkách s vámi. Osobně jsem na jedné podobné byl. Že byste na něco podobného nenaletěli? Někdo ty vydané dluhopisy koupit musel. Mrkněte třeba sem, do sekce komentářů nebo na tuto stránku.
Ilustrativní obrázek (nejedná se v žádném případě o narážku)
Epilog pana Skočdopole

Říkal jsem si, že bych ještě mohl otestovat, jak to vlastně celé funguje. Jak snadné je koupit si takové dluhopisy LBCC? Protože jsou veškeré detailní informace schované pod rouškou formuláře, kde se musíte vzdát svých osobních a kontaktních informací, uchýlil jsem se k malému úskoku. Tak vznikl pan Josef Skočdopole s e-mailem u Yandexu a bydlištěm v Chemnitzu. Jako příloha k e-mailů, které můžete vidět níže, mi přišla ještě parádní brožurka, kde jsou obrázky a nějaká procenta a samozřejmě smlouvy.


E-mail_1:E-mail_2:

E-mail_3:E-mail_4:E-mail_5:


4 komentáře:

 1. Tak to je mazec Michale, všechna čest tvojí investigativní práci detektiva. Ten článek by měli někde uveřejnit v novinách..jako člověka který už nějaké ty akcie kupuje na toto asi nenaletí, ale nějaký Tonda, svářeč, který slyšel od Pepy, jak zrovna koupil nějaké dluhopisy, ten může pěkně zaplakat.

  Já jen žasnu nad tím, jak jednoduchý je je prokouknout, já čekal nějaké daňové ráje, skryté společníky a ono to lze vše vygooglit a dohledat i bez nějakých hlubších znalostí tohoto businessu.

  Díky za osvětu

  OdpovědětVymazat
 2. Pan Pedro Kontaktní e -mailové údaje, pedroloanss@gmail.com. To mi pomohlo s půjčkou 200 000,00 eur na zahájení mého podnikání a jsem velmi vděčný, bylo pro mě opravdu těžké snažit se udělat cestu jako svobodná matka, ale s pomocí pana Pedro Když sleduji, jak se moje firma roste silnější a také se rozšiřuje.
  Vím, že vás možná překvapí, proč tu takové věci dávám, ale opravdu musím vyjádřit svou vděčnost, takže kdokoli, kdo hledá finanční pomoc nebo prochází útrapami s jejich obchodem nebo chce zahájit obchodní projekt utrpení ..
  Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 3. To je přesně důvod toho, proč akciím nevěřím a raději investuji do nemovitostí. Hypoteční kalkulačka mi spočítá předběžný úrok a splátky a já pak jenom vyjednávám s různými bankami. :) Prostě se to dá dělat poměrně efektivně a zabere to oproti akciím zlomek času. Kromě toho realitní trh není tak volatilní, takže nehrozí, že se ráno vzbudíte a jste stovky tisíc ve ztrátě. ;-)

  OdpovědětVymazat
 4. Já jsem vždycky chtěla vlastnit nějaké akcie. Nerozumím tomu, ale líbí se mi, když si to řeknu :-D . Manžel investicím docela rozumí, tak tento můj nápad rychle zavrhl a investice si vzal na starost. Jako vlastně celé finance v naší domácnosti :-D . "Vyděláváme" přes investice do p2p pujcek u https://www.julu.cz/investment-offer/ , tak jsem zvědavá, kolik nám to celkem vynese :-) .

  OdpovědětVymazat