pátek 18. října 2019

Video Killed the Radio Star!

Když Trevorn Horn napsal tuto píseň, inspiroval se povídkou "Sound-Sweep". Svým obsahem píseň pojednává, zjednodušeně řečeno, o hudebníkovi, jehož kariéra vzala za předčasný konec vlivem nástupu šíření televizního vysílání.

Do prdele Michale, o čem to zase píšeš, věnuj se investování a přihraj nějakej tip na akcii s P/B pod 3 a P/E pod 15!

Můj investiční horizont pro drtivou většinu mého portfolia je skutečně dlouhý. Svou rodinou anamnézu jsem radši příliš nezkoumal, ale minimálně do 60 bych tu mohl být. Pokud se mi skutečně povede opustit zaměstnání (byť třeba jen dočasně, za účelem cestování) ve věku 35 let, budou dividendy tvořit podstatnou část mého pasivního příjmu. Teď na chvilku zapomeňte na všechna P/B, P/E a P/S, zavřete oči a zeptejte se sami sebe: "Jak bude vypadat svět za příštích 10, 20 či 30 let?"

Na webu Seeking Alpha působí uživatel s nickem Buyandhold 2012. On, a před ním jeho matka, spravují na naše poměry neskutečně hodnotné portfolio. Jak již název napovídá, akcie nakoupili a nikdy neprodali. Jeho matka nakupovala akcie ještě v době, kdy jste museli nasednout do auta, dojet třeba do 300 km vzdáleného města, kde jste ústně, popřípadě písemně zažádali o nákup akcií za patřičnou cenu. Tento pokyn byl poté opět ústně nebo písemně proveden na burze, kde na sebe hulákali makléři jeden přes druhého. Dnes se křivka nabídky a poptávky protíná elegantně a celá transakce vám nezabere ani 5 vteřin. Pro výběr společnosti na celoživotní či dokonce mezigenerační držení vám fundamentální analýza moc nepomůže. Ani dividend aristocrats/kings/zombies nemusí nutně znamenat jistotu.

Ekonomika a trendy jsou vlivem globalizace čím dál dynamičtější, a tak manažerům společností nezbývá, než se neustále dokola ujišťovat o tom, jestli jim něco neutíká. Pojďme se podívat, kterým společnostem ujel vlak, kterým právě ujíždí a které naopak úspěšně přesedlaly a vezou se na vlně nových trendů. A nebo na ty, které si dál jedou tu svoji a u nichž jsou základy business modelu neotřesitelně zakotveny ve spotřebních kořenech celosvětové populace.

Retail pod tlakem


Když jsem poprvé zaslechl slovo Amazon, byl ještě tento malý e-shop spojovaný především s knihami. Nyní se tento moloch pere o první místo v tržní kapitalizaci s firmami Apple a Microsoft.

Když potřebuji koupit nějakou elektroniku, většinou zavítám na stránky Alza.cz. Proč? Důvodů je několik:
  1. Přehlednost. E-shop je prostě vymazlenej.
  2. Recenze uživatelů. Na jednom místě, přehledné, moderované.
  3. Systém doručení zboží. Dle potřeb zákazníka.
  4. Reklamace. V porovnání s jinými e-shopy poměrně spolehlivá.
  5. Ucházející ceny. Menší e-shopy jsou samozřejmě levnější, ale kvalita služeb je jinde.
Doby, kdy Alza prodávala počítače a mobily jsou dávno pryč. Dnes na Alze koupíte potřeby pro zvířata, kutily, turisty a sportovce. Dokonce pořídíte na Alze i auto, traktůrek a parfém pro starou.  Alza také vyrábí vlastní zboží pod značkou Alza Power (různé doplňky, kabely, reproduktory). Kde nakupujete elektroniku vy? V elektru v obchoďácích? Kameném obchodě na maloměstě? Pokud jste se narodili po roce 1990, tak pochybuji. Amazon šel ještě dál. Má vlastní nabídku širokého sortimentu zboží, smlouvy s třetími stranami, šíří obsah (rozuměj knihy, videa, hudbu a podobně), konkuruje Netflixu s vlastní předplacenou službou, vydává kreditní karty nebo nabízí dopravní služby a to prosím pěkně po celém světě.

Pamatuji časy, kdy jsem nakupoval jinak. Nasedli jsme s mamkou na autobus a jeli do okresního města, kde byl velký obchoďák. Tam jsme koupili všechno, co jsem potřeboval do školy, k tomu třeba jídlo, co neměli v našem malém městě a oblečení. Někdy i nějakou tu PC hru v JRC. V obchoďáku byla i lékárna, banka, zverimex a hračkářství. Podobné obchoďáky prakticky zlikvidovaly většinu maloměstských kamenných obchodů. Pár let na to se tyto obchody samy dostaly pod tlak (zejména v zahraničí) vlivem právě zmíněného Amazonu, či naší Alzy. Musely přijít s něčím navíc. Obchodní centra se tak začala stávat místy, kde lidé tráví volný čas. Přibyly fastfoody, kde se mohou levně najíst. Ve druhém patře je často kino a posilovna, dítě odložíte v dětském koutku a jdete zkoušet hadry, to žádný e-shop nenahradí. Ty obchoďáky, které to nepochopily, se většinou potázaly se zlou. Příkladem může být třeba Macy´s (ticker M)

Analogií k českému JRC (obchod prodává videohry a různé malé herní příslušenství a většinou zeje prázdnotou) v USA je firma GameStop (ticker na GME). Tato společnost se dostala pod neuvěřitelný tlak vlivem business modelu společnosti Steam či Microsoft. Internet zrychlil a je mnohem snazší stáhnout hru online, než si pro ni dojít a koupit ji zabalenou na CD (kdo z vás má ještě PC/laptop s CD-ROM?) nebo na flash disku. GME si tento problém dlouhodobě uvědomovala a snažila se využít své rozsáhlé sítě kamenných obchodů k tomu, aby nabídla maximu. Nyní lze koupit v GME mobil od Applu, sjednat tarif u AT&T, hrát hry na konzolích a hlavní masterplan na rebound od ziskového dna byl prodej collectibles (kartičky, sošky, plakáty, hračky na motivy slavných sci-fi a fantasy filmů). A není to málo Antone Pavloviči? To ukáže čas, investoři každopádně společnosti příliš nedůvěřují a vše směřuje k tomu, že bude převzata nějakým větším hráčem.

Vývoj ceny akcie společnosti GameStop (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Macy´s (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Amazon (zdroj: finviz.com)

Interiér kamenného obchodu GameStop

Konkurence ve streamingu na vzestupu


Ti bohatší z nás měli (a někteří pořád mají) pravděpodobně doma kabelovku (popřípadě satelit na okně). Plebs, jako jsem byl já, koukal jenom na Novu a Čétéčka, maximálně se občas dala chytnout Prima. Na Pokémony a unikátní pohádku Kočkopes (příběh mutanta mezi kočkou a psem, který žil na skládce) se muselo vstávat v šest ráno. Pokud jste to se vstáváním přehnali, museli jste koukat na barevné pruhy a divné pištění.

Dnes díky ruským serverům můžete koukat online na cokoliv minimálně v HD kvalitě. Popřípadě to stáhnete přes Torrenty. Pokud jste ale Law-Abiding-Citizen, rozmazlený fracek nebo pohodlný vepřík, tak si zaplatíte Netflix. Je to prostě taková "kabelovka" přes internet, kde máte všechno pěkně ve full HD, titulky nemusíte stahovat, vkládat ani správně časovat, ale zaplatíte za to měsíčně třeba 200 Kč. V USA a západní Evropě celkem terno.

Netflix se těšil enormnímu růstu subscriberů a s tím spojených tržeb. Na burze dokonce obsadil jedno z písmen populárních akcií skupiny FAANG akcií (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google). Problém přišel ve chvíli, kdy podobnou službu začaly nabízet i jiné společnosti, jako AT&T, která spojila službu do balíčku s internetem a může nabídnout unikátní produkci HBO, nebo třeba Disney. Najednou se Netflix dostává pod tlak, protože nemá, co by nabídl navíc a jeho vlastní produkce, v některých případech velmi kvalitní (Black Mirrors, Narcos či Stranger Things), přestává stačit. Jak 100hoven (čti z toho ven)? Sledujte strategická rozhodnutí managementu Netflixu. Počty subscriberů dvě čtvrtletí po sobě klesají.

Vývoj ceny akcie společnosti Netflix (zdroj: finviz.com)

Thomas Cook vs. cestování mileniálů


Když jsem byl malý, neuměl kromě strýce v rodině nikdo anglicky. Na dovolenou se jelo tak, že se našel známý s cestovkou, zabalily se obrovské tašky naplněné řízky, konzervami, opalovacími krémy (UV faktor 100), dekami, ručníky a všemožným harampádím. Před kulturák dokodrcala Karosa a jelo se na Jadran ať už z jedné, nebo z druhé strany. Tam už čekal hotel nebo bungalov a paní delegátka, která ovládala italštinu nebo chorvatštinu (je to to samé jako srbština, ale to se nesmí říkat). Na té jsme byli celý zájezd ve všem závislí. Jídlo jsme dostali v hotelu, nebo jsme chodili na pizzu. Celé to bylo pojištěné a většinou byly součástí i dva až tři výlety. Bouchat takové zájezdy v devadesátkách bylo celkem terno, kdejaký Čech, ale i Japonec, si tak mohl přijít k solidním penězům.

Ovšem nyní se píše rok 2019. Když chci cestovat, otevřu vyhledávač letenek a nastavím parametry "z Praha + okolní letiště" do "kamkoliv" v termínu "XY". Ubytování řeším u místních v rámci kulturní výměny (například coachsurfing), přes booking.com nebo airbnb. Najím se potom kdy a kde chci. Programem nejsem závislý na nikom a na ničem. Mohu skutečně cestovat a ne se vracet každý den na stejný hotel. Cenově to vyjde asi jako ta nejvíce lowcost cestovka mimo sezónu a zážitky se tomu nic nevyrovná. Nejspíš nejsem sám, protože tradičních cestovek nezkrachovalo za poslední desetiletí zrovna málo.
Vývoj ceny akcie cestovní kanceláře Thomas Cook za uplynulých 5 let (zdroj: comdirect.de)

Žrát zdravě


Maso se dnes nepapá, protože se přišlo na to, že se před tím musí zabít zvířátka, která se přece celou historii lidstva chovala jen pro radost. Navíc je nás stále víc a víc (v ČR nás od roku 1960 přibylo skoro milion a to je alarmujících 0,16 % ročně). K tomu se zjistilo, že jsou zlé cukry a ne tuky. V dnešním menu tak naleznete vegeteriánský hamburger, místo hranolků si můžete dát salát a celé to zapít minerální vodou, či dietní coca-colou. Coca-cola mimochodem nabízí i variantu "life" (u nás jsem ji ještě neviděl ani v Praze), která je slazena stévií. Na burzu vstoupila tento rok společnost Beyond Meat, která vyrábí předražené veganské maso. Při včerejší zavíračce si ji můžete koupit za neuvěřitelných 143 $ kus, přičemž společnost dosáhla za poslední rok ztráty 0,64 USD na akcii. Růst zisků ovšem není nezajímavý a kdo ví, možná je právě toto naše budoucnost.

McDonald´s tedy upravil své menu, Coca-cola začala skupovat minerálky a výrobce fresh džusů po celém světě. Některé firmy, zdá se, mají s transformací větší problémy. Trendy je žrát fresh, RAW, bez lepku, přidaných cukrů a saturovaných tuků. Problém je, že to potom nevypadá úplně vábně a chuť je také často ta tam. Cestou může být diverzifikace, akvizice nebo rebranding. Dnešní Kraft Heinz se vydal všemi třemi cestami. Prakticky to spočívalo v posílení divize žrádla pro domácí mazlíčky, samotné fúzi původních společností Kraft a Heinz nebo výrobě nových, o proteiny obohacených výrobků. Bude to stačit?

Vývoj ceny akcie společnosti Kraft Heinz (zdroj: finviz.com)

Evil stocks a jednoduchý business model


K lidské přirozenosti patří několik negativních rysů. Jedním z těch nejvýznamnějších je závislost. Ať se nám to líbí nebo ne, každý jsme na něčem závislý. Někdo žere sladké, někdo paří Defense of the Ancient (Dota), někdo onanuje u porna, kouří, žvejká tabák, chlastá, bere antidepresiva, tráví čas na sociálních sítích, nebo sportuje. Dalším rysem je naše potřeba být uznávaný. S tím souvisí potřeba zapadat do určitých stereotypů. Třeba správnej chlap prostě musí bejt namakanej a mít spoustu sexu, jinak to není chlap. Gaussova křivka je neúprosná a ti od hodnoty 100 doleva tomuto tlaku prostě podléhají. K lidstvu také od pradávna patří války.

Pokud se s výše napsaným smíříme, můžeme to využít ve svůj prospěch. Sice existují jisté tendence závislostem čelit, ale například Buyandhold 2012 by vám potvrdil, že Altria/Philip Morris jsou jeho nejúspěšnější investicí a pamatuje stovky případů, kdy FDA (Food and Drug Administration) pokoušela tabákový průmysl zastavit.

Jako stabilní business model proto hodnotím výrobce sofistikovaných zbraňových systémů. Pokud by byla možnost investovat do společností provozující porno stránky, neváhal bych ani minutu. Až se jednou legalizuje prostituce, či měkké drogy, budu jedním z prvních investorů.

Vývoj ceny akcie společnosti General Dynamics (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Lockheed Martin (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Northrop Grumman (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Raytheon Company (zdroj: finviz.com)
Existuje business tak primitivní, že vám na jeho popis stačí jedna věta? Platí zároveň, že si bez produktu/služby nedokážete představit život? Potom se jedná o něco, co tu téměř jistě bude i za 30 let. Za mě je to určitě výroba elektřiny. Jistě, zisky společnosti jsou závislé na cenách elektřiny. Může se dokonce stát, že vypukne požár od jiskry z elektrického vedení, který dovede firmu ke krachu. Mnohem pravděpodobnější ovšem je, že vám tato společnost bude desítky let vyplácet pravidelnou dividendu, která se bude zvyšovat o inflaci.

So what?


Co tím chtěl básník říct? Máte se okamžitě zbavit popisovaných akcií? Ignorovat fundament? V žádném případě. Jen jsem chtěl naznačit, že i trendy hrají svou roli v analytické mozaice a je třeba jim věnovat pozornost. Zvláště nejste-li daytrader, ale dlouhodobý dividendový investor.

Motorem přizpůsobování se trendům či dokonce vlastní kreativní vizionářské firemní strategie je vždy manažer. Kvalitní magement se postará o to, aby společnost nezaspala dobu. 

3 komentáře:

  1. Článek jsem hltal a několikrát se v něm zhlédl, díky za něj! Jen na závěr jsem čekal nějaký totální mindfuck, který ve mně probudí minimálně myšlenky na sebevraždu či rozklad osobnosti, no naštěstí se tak nestalo a tak mohu pokračovat v hledání smyslu života, vesmíru a investování na zdejším webu.

    Mimochodem většinu zde uvedených akcií mířících dolů vlastníš, věříš v jejich vizionářský obrat či s nimi naložíš stejně jako s Gamestopem dřív, než se vydají na cestu s letenkou od Thomase Cooka? :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Martine, díky za feedback. Článek jsem pravda utnul trochu hajdalácky, původním záměrem bylo analyzovat mé portfolio právě z pohledu budoucího vývoje. Nakonec mě ovšem zbrzdily dvě věci. Zaprvé by byl článek strašně dlouhý a zadruhé jsem ho už tak psal skoro 3 týdny, když byl zrovna čas a některé grafy a hodnoty začaly zastarávat.

      Neboj, bude pokračování.

      Vymazat
  2. Těším se na pokračování a nějak tak chápu co chtěl básník říct, dnešní doba je hrozně rychlá, turbulentní, co letí dnes, nemusí za X let. Já se taky tak nějak odprostil od strategie Buy&Hold a raději preferuji uprodávat i když dobrou firmu až mi udělá třeba 50/100/150% a pak až zase bude krize levně nakoupím a jedeme od znova. Takové dlouhodobější vlnkování, sám si to zkouším na sobě třeba v menší míře na ropě, že nakupují a prodávám po 10% změně a překvapivě jsem v tam někde na nule, i když ten ropák (VAL) se sesunul hodně na jih, ale pokud bych jen držel, jsem hooodně v mínusu.

    OdpovědětVymazat