úterý 16. července 2019

Jak začít?

Jste na tomto blogu poprvé? Máte našetřeny nějaké peníze už jste se odhodlali k investicím do akcií, ale máte z toho strach a nevíte jak na to? Kde začít? Jak se v tomto oboru vzdělávat? Na to vše je poměrně složité odpovědět. Je vůbec tento blog vhodným nástrojem?

Jak jsme začínal já?


V průběhu střední školy jsem nad penězma nepřemýšlel. Vlastně ani nebylo tak moc o čem přemýšlet, žádné prachy nebyly. Troufnu si tvrdit, že ačkoliv se situace od té doby zlepšila, tak jsem vyrůstal ve velmi skromných poměrech. Ne že bychom neměli co do huby, ale většinu mého mládí jsem neměl ani vlastní pokoj. Když jsem chtěl nějaký dražší dárek, musel jsme si na něj šetřit, a proto jsem nikdy nechtěl dárky, ale většinou peníze v obálce. To mě asi aspoň trochu naučilo hned všechno nerozházet. Při výšce jsem už nějaké peníze vydělal, ale nenašetřil jsem z nich nic. Kupoval jsem si co dva roky nový notebook, spousta peněz šla do cestování a do mého koníčku - focení. Taková zrcadlovka a pár objektivů vám značně zamává s rozpočtem.

Když jsem nastoupil do své první práce, asi 6 hodin vlakem od domova, vybavil jsem si maličký pronajatý byt a najedou mi z výplaty začalo značně přebývat. Šel jsem tehdy do knihovny a v sekci "osobní finance" jsem si postupně půjčil všechny dostupné knížky. Většina jich byl strašnej balast. Popisovaly vlastně takové základní produkty, které nabízí finanční upíři (poradci), jako spořící účty, pojištění, stavebka a podobně. Pravdou je, že knihy popisovaly tyto produkty  objektivně a člověk tak získal jakýsi insight a věděl, na co si dát pozor. Odnesl jsme si z nich jeden podstatný poznatek – na produktech s garantovaným výnosem se zbohatnout nedá.

Zklamán z obsahu naučné literatury jsem se jal googlit. Instinktivně jsem přeskočil ty první kraviny, které na vás google vybafne, když zadáte termíny jako "investice do akcií" nebo "pasivní příjem". Dostal jsem se na jedno české fórum, které do značné míry udalo kurz mého dalšího směřování. Dnes již fórum navštěvuji sporadicky, ale s jeho členy se občas setkávám osobně. Přečetl jsme na fóru úplně všechny příspěvky od jeho založení. Doslova jsem hltal slova místních guru.

Následovala fáze, kdy jsem začal být na fóru trochu aktivní a ptal jsem, často asi na pitomosti. Také jsem přečetl knihu Inteligentní Investor od Benjamina Grahama. Do této doby se již datuje vznik tohoto blogu. Teprve asi po 8 měsících od té doby, co mi začaly přebývat finanční zdroje jsem zainvestoval své první peníze. Bylo to dle zásad fundamentální analýzy v upravené formě, inspirované právě Grahamem.

Pro začátečníka je hodnota podobných fór obrovská. Bohužel může na fórum napsat každý debil a tak potom vypadá hledání dobrého příspěvku jako brodění v hovnech po kolena. Připravte se na osobní útoky, offtopic, flame wars a argumentační fauly. Začátečník z principu věci nepozná, kdo je kvalitní přispěvatel a kdo jenom tlučhuba.

Co bych dnes udělal jinak?


Berte to spíše jako takové filozofické zamyšlení/doporučení, ale rozhodně bych čerpal znalosti jenom od lidí, kteří dlouhodobě dosahují úspěchu. A to je varování i pro ty, kdo by případně bezmyšlenkovitě hltali tento blog. Člověk, který se začal investicím věnovat po krizi z roku 2009, nemá dostatek zkušeností pro to, aby mohl být považován za experta.

Další problém souvisí právě s popisovaným fórem. Provedl jsem na něm výzkum ohledně akcií, které místní přispěvatelé drží. Ze závěru vyplynulo, že se často chováme jako stádo. Je to samozřejmě dané tím, že všichni máme podobné cíle, ale také tím, že se v uzavřené komunitě opakuje mantra pro výběr akcií a alternativní názory nejsou příliš tolerovány. Určitě jsem se touto názorovou omezeností připravil o zajímavé investiční příležitosti. Často jsem se nachytal při tom, že jsem se nechal staršími členy fóra ovlivnit a bez jejich posvěcení jsem akcii nekoupil nebo jsem se naopak nechal strhnout davem a dal peníze do strašné pitomosti.

Co bych doporučil každému, kdo chce s investicemi začít?


To asi záleží, do jaké skupiny patříte.

Nechci krmit finanční upíry, ale zároveň jsem moc busy na to, abych o tom sám přemýšlel

Nic nečtěte, založte si účet u nízkonákladového brokera, vyberte nějaký globální nízkonákladový indexový fond a pravidelně do něj investujte.

Jsem ochotný věnovat investicím nějaký čas, finance mě baví

V takovém případě doporučuji přečíst knihu Buffettology. Dá vám takové základní povědomí o fundamentální analýze. Potom se určitě seznámit s webem finviz.com, pročíst třeba i tento blog.  Dobré bude rozmyslet si investiční cíl a strategii. Na tom základě vybrat vhodného brokera a začít pravidelně investovat. 

Žeru to, jsem tím posedlý, je to moje hobby

V takovém případě se iniciativě meze nekladou a doporučuji všechny níže uvedené zdroje. Kdo má zájem studovat a vzdělávat se zjistí, že nic není černobílé a že nic jako ultimátní znalost zaručující úspěch neexistuje. Můžete ale minimalizovat riziko a maximalizovat šanci na zisk. Bohužel je k tomu nutná velmi dobrá znalost angličtiny, především ekonomické a účetní terminologie.

Vhodné zdroje informací, analytické nástroje a materiály pro samostudium


finviz.com - opravdu zdařilý screener akcií na amerických burzách AMEX, NYSE a NASDAQ

onvista.de - dobrý web na sledování akcií evropských burz, je třeba znát němčinu, nebo použít překladač. Po vyhledání společnosti web nabízí i stručnou dividendovou historii a predikce zisku/dividendy. Osobně rád postupuji tak, že si najdu v sekci "indizes" (indexy) podsekci "einzelwerte" a vyskočí mi přehledná tabulka akcií v indexu, kde vidím tržní kapitalizaci, "dividenden rendite" (dividendový výnos), sektor, P/E (KGV) a PEG.

morningstar.com - na těchto stránkách s oblibou ověřuji data z finviz. Stránku používám tak, že na ní hledám jednotlivé společnosti. Zejména zajímavá mi přijde možnost porovnat finanční výkazy v přehledné tabulce na kartě "financials" a také pětileté průměrné hodnoty fundamentu.

comdirect.de - dobrá stránka pro dlouholeté grafy a fundamentální hodnoty zejména evropských společností. Celý název společnosti se napíše do kolonky "kurssuche" a pokračuje se na kartu Chart pro grafy.

dividend.com - po vložení tickeru nebo celého názvu společnosti se ukáží základní údaje o společnosti (počet let nepřerušeného vyplácení divi, dividendová míra, payout ratio), když sjedete o něco níže, v tabulce napravo je uvedená průměrná míra růstu za 3 roky a zvýšení dividendy za poslední období.

nasdaq.com - po vložení tickeru a zvolení "dividend history" z menu vlevo, se ukáže historie všech vyplacených dividend za posledních pár let.

patria.cz - tady trochu pozor, rozhodně nedoporučuji využívat jakékoliv placené nástroje, nedej bože používat Patrii jako brokera. Web je pomalý, zastaralý, informace nepřehledné, ale nabízí přehled o českých akciích a je to jediný mnou doporučený český zdroj informací. Pokud si ještě s výběrem akcií nevěříte, nebo chcete vyzkoušet efektivitu jednotlivých investičních přístupů, doporučuji si vytvořit zdarma na stránkách účet a na moje patria/moje portfolio založit pokusné portfolio. Klidně i několik. Například podle Grahama, Buffetta nebo svého vlastního filtru a sledovat v čase, co se bude se společnostmi dít.

gurufocus.com - velmi zajímavý web, který vás ovšem bude všemi možnými i nemožnými způsoby nutit, abyste si zaplatili přístup k informacím. Nabízí nějaký bezplatný základní screen, ale pro mě nejpodstatnější je funkce, kde zadáte jméno svého guru a najde vám, jaké akcie aktuálně drží/koupil/prodal

seznam.cz - asi to může znít trochu úsměvně, ale seznam umožňuje po přihlášení upravit zobrazované zprávy pomocí "boxíků". Před 5 lety jsem tedy odstranil boxíky o tom, že fotbal zase mění pravidla a Bartošku už podruhé přejel vlak a zařadil následující následující boxíky: Novinky - ekonomika, Kurzy.cz (plus se mi zobrazuje aktuální kurz CZK/EUR a CZK/USD), Finanční noviny, Peníze.cz, E15.cz, měšec.cz a akcie.cz. Nečtu samozřejmě všechny články, ale jednou za den na boxíky mrknu a co mě zaujme, přečtu.

investopedia.com - odkaz vás zavede přímo do investorského slovníku, ale použitelné jsou stránky i jako celek. Pokud narazíte na nějaký termín, se kterým si nevíte rady, zde je vše přehledně vysvětleno a seřazeno dle abecedy.

Benjamin Graham - Inteligentní Investor - velmi zdařilé dílo. Pokud bych měl doporučit jednu knihu, pak tuto. Doporučuji číst aktivně (ne jako román), dělat si výpisky, screeny na základě doporučení a klidně i vzorová portfolia.

Warren Buffett - Buffettology - platí totéž, co pro předchozí knihu

11 super strategií největších investičních guru - jedná se o takový mini e-book, který zdarma (tedy spíše výměnou za vaše kontaktní údaje) nabízí broker Lynx. Mohu vřele doporučit. Opět je dobré knihu vytisknout, dělat si poznámky a koukat, které akcie aktuálně daným strategiím odpovídají.

Čemu se určitě vyhněte

 • Samozvaným guru, kteří vám tlačí klíny do hlavy. Osobně nesnáším opakovače manter a lidi, za kterými nic nestojí a přesto nekriticky opěvují své výsledky a dokonce vám chtějí radit, jaké akcie kupovat. Takové najdete zrovna na zmiňovaných fórech. U mě máte možnost porovnat, za kolik jsem nakoupil či prodal. Můžete tak posoudit, jak moc jsem úspěšný či neúspěšný. Jsou lidé, kteří to před vámi budou z různých důvodů tajit.
 • Čemukoliv placenému. Informace jsou všude zdarma, akorát jsou zaházené tunou balastu. Pokud jste bohatí a máte možnost investovat řádově přes 100 000 CZK měsíčně, stálo by za to, si na některém webu zaplatit screeny. Například na gurufocus by to asi stálo za hřích. Pokud jste normální český Pepa nebo Dáša a investujete v řádu tisíců, tak to nemá smysl, poplatky jsou bohužel nastaveny spíše pro západní klientelu. Hlavně prosím nejezděte na žádné placené semináře nebo kurzy investování, nekupujte pofidérní e-booky a vlastně ani fyzické knihy od autorů, jenž neznáte.
 • Českým webům s affiliates. Je to smutné, ale většina českých webů pouze překládá přejaté informace z angličtiny, často i dost nešťastně a otravuje s reklamou. Autorských článků je opravdu po skrovnu. Některé weby se tím netají, některé se pokouší vystupovat profesionálně. Většinou tyto weby snadno poznáte sami, články nemívají hloubku a jsou neosobní, jako kdyby autor vyzvracel vatu. Obecně bych bral každý web, kde se zároveň něco prodává, spíše s nadsázkou.
 • Pofiderním brokerům. Jsou určité společnosti, které mají velmi pochroumanou pověst. Abych se nedopustil nějakého přečinu pomluvy, tak jenom naznačím, že se jedná například o společnost s názvem podobným "minus 600".
 • Intradennímu vysokofrekvenčnímu tradingu na páku. Asi každý se nad tím minimálně zamyslel, ale toto opravdu nemá nic společného s investicemi, jedná se o cestu do pekel.
 • Českým akciím. Jsou to malé rybičky v malém, značně zpolitizovaném (čti zkorumpovaném) rybníčku. Potlačte svou touhu podpořit českou ekonomiku a přesměrujte své vlastenecké cítění jinam, třeba jděte s pytlem do lesa posbírejte PET lahve a kůrovce.
 • Motivačním webům. To jsou různé First classy, Business Breakfasty, Pasivní příjmy a Světy úspěšných/bohatých. Všechno je to hnůj od copywriterů, kteří si k investicím nikdy ani nečuchli.
 • Knize bohatý táta, chudý táta a vlastně čemukoliv od Kyiosakiho. Prosím tuto knihu rozhodně ne. Připomíná mi zaseknutý kolovrátek, který hraje nicneříkající písničku pro slaboduché.
 • Doporučením analytiků. Zde je kámen úrazu většinou v tom, že nevíte, pro jaký horizont analytik doporučení vydává. Nemá smysl se zabývat ani "cílovou cenou", kterou často agentury uvádí. Jedná se o data pro daytradery, nic pro seriózního investora.
 • Článkům od kohokoliv s byť jen vzdálenou afiliací k asistovanému investování. Ti lidé vám prostě budou zasírat hlavu tím, že jste neschopní, že se to v tak malých objemech nevyplatí a podobně. Nic jiného jim nezbývá, jsou placeni z objemu vámi zainvestovaných peněz. Mluvím  o takových těch článcích na mesec.cz ve stylu "Mám 100 000 CZK hotovosti, kam s nimi?" nebo "Kam radí experti letos investovat peníze" apod.
Závěrem ještě pro ty graficky orientované přidávám skvělý decision tree, aby byl článek pěkně barevný a pedagogicky poutavý!

3 komentáře:

 1. Zdar, tyjo zase super článek. díky

  OdpovědětVymazat
 2. Moc divná věc, že nemáš v seznamu užitečných webů taky http://finance.yahoo.com , který je důležitý pro růst zisku minulých 5 let a budoucích 5 let a také pro P/S, P/B, P/E, dividend yield, total liabilities : total stockholders equity.
  A pár adres českých for pro akcie bych uvedl, i když se ti nelíbí: http://forum.nr1a.com + http://forum.investicnigramotnost.cz . Tam přece urážky návštěvníků nejsou. Tam se lidé mají rádi.

  OdpovědětVymazat