Stránky

středa 6. prosince 2017

Nákup_17.11.2017_WPP

V měsíci listopadu jsem rozšířil své portfolium o další britskou akcii. Tentokrát ze sektoru služeb. Vyhlédlou jsem ji měl už nějakou dobu a čekal jsem na dobrou příležitost k nákupu. Tu mi poskytl současný propad v ceně akcie, který nastal po dlouhé době kolísání ceny v pásmu 120 - 104 $.

WPP plc

Nákupní cena: 84 $

Logo společnosti WPP plc

WPP je největší reklamní agentura na světě. Zařídí pro vás kampaň od bilboardů po televizní spoty. Spolupracuje s politickými stranami i největšími společnostmi (Procter & Gamble, Johnson & Johnson). Společnost byla založena roku 1971 ve Velké Británii.

Společnost je v současnosti dobře oceněna s P/E 9,6; P/B 1,8; P/S 1,1. EPS od krize roste a ani v době krize nezaznamenala společnost přílišný pokles zisků. Proto si myslím, že je i do budoucna bude schopna podobného výkonu. Dále je výhodou velmi solidní dividendový zisk ve výši 4,56 % s Payoutem 41 % (TTM).

úterý 28. listopadu 2017

Minimalismus

"Jsou dva způsoby, jak dosáhnout bohatství: jedním je získat mnoho a druhým je chtít toho méně."
Jackie French Koller, 1948

Zkuste se zamyslet a vybavit si nejšťastnější moment ve svém životě. Hotovo? Vsadím boty, že byl spojený s nějakou pozitivní událostí, blízkou osobou či zvláštním místem a atmosférou. Určitě se nejednalo o moment, kdy jste si pořídili nějakou věc. Přesto je konzum hnacím motorem naší společnosti. Člověk tráví osm hodin denně v práci, která ho kolikrát ani neuspokojuje. Je nucen do interakce s lidmi, kteří jsou na tom podobně. Nemůže si dovolit bydlet v blízkosti svého zaměstnání a tak si pořídí auto, jehož provoz ho stojí ročně tolik, kolik si vydělá za měsíc. Třeba by chtěl žít i někde v horách, na vesnici, ale to by měl do práce daleko i tím zmiňovaným autem. Každý měsíc mu za to přistane výplata a jde se na věc. Poplatí to nutné a když mu něco zbude, koupí si za to "věci".

"Život je ve skutečnosti velmi prostý, to jen my tíhneme k tomu ho komplikovat."
Confucius, 551 př.n.l.

Další cvičení: začalo u vás doma hořet, můžete popadnout jenom deset věcí. Které by to byly? Skleničky z vitrínky, sbírka placek, nebo hromada starých časopisů? Pravděpodobně ani jedno z toho. Nejspíše by se jednalo o věci, které denně potřebujete a používáte, jako notebook nebo Smartphone. Kolik máte koníčků? Kolika jste se věnovali v minulosti, ale už vás přešly? Kolika jste se vždy chtěli věnovat, ale dostali jste se k nim maximálně jednou? Kolika se věnujete opravdu pravidelně? Většina zájmů je spojena s vlastnictvím předmětů. Hraji na kytaru a mám k ní ladičku, zpěvníky a trsátko. Kdo fotí, má fotoaparáty, objektivy, stativy, blesky, odpalovače, brašny, baterie, filtry, paměťové karty, monitor, PC, světla, softboxy, odražeče, stojany, držáky. Válí se vám v rohu činky, na které se práší, protože chodíte stejně radši do posilovny? Zbavte se jich. Na tu elektrickou kytaru jste se stejně naučili jenom prelude z Iron Mana, tak ji pošlete i s kombem do světa. Časopisy? Mapky a letáčky z deseti předchozích dovolených? Pryč s tím. Důvod? Nejde jen o prostor jako takový. Věci, které nás obklopují, na nás určitým způsobem působí. Činky v jednom rohu a kytara v druhém nezabírají jen místo fyzické, ale i malý prostor v naší mysli, kde představují naše nenaplněná očekávání, nesplněné nároky, které na sebe klademe.

"Dokonalosti není dosaženo stavem, kdy už není co přidat, ale kdy už není co ubrat."
Antoine de Saint-Exupery, 1900

Těžké, prosklené vitríny z masivního tmavého dřeva. V nich sbírka cibulákového porcelánu, obrovské skleněné vázy, sklenice, z kterých nikdo nikdy nic nepil. Peřiňák napěchovaný tak, že by se pod jeho obsahem vyspal azylový dům. Na peřiňáku televize, naproti rozlehlý gauč a dvě křesla. Skříň, že by na ní do Narnie projela Tatra. Tak většinou vypadalo bydlení našich prarodičů. Bylo dokázáno, že v prostoru přeplněném věcmi se přemýšlí, tvoří a celkově žije hůře, než v prostoru byť menším, ale o to prázdnějším. Zamyslete se nad organizací vašeho životního prostoru. Nepráší se vlastně na většinu věcí zbytečně? Co kdybychom se obklopili jen tím, co je pro nás skutečně důležité? 

"Opravdové štěstí je skutečně levné, za co platíme nehorázné peníze je jeho padělání."
Hosea Ballou, 1771
 
Poprvé se mi myšlenky minimalismu prohnaly hlavou při mém prvním "velkém" stěhování. Vlastně jsem v tu dobu ani nevěděl, co to minimalismus je. Jsem od přírody nadaný k velice specifickému způsobu organizování předmětů v interiéru (bordelář), což se projevovalo zejména při bydlení na internátu během studia. Úložné prostory mi ani zdaleka kapacitně nestačily, protože jsem měl ve zvyku věnovat se spoustě věcem. Tedy tehdy jsem si to alespoň myslel. Ve skutečnosti jsme nic nedělal pořádně. Po nastěhování do mého prvního bytu tento problém zmizel. Ale jenom z očí. Mohl jsem si totiž, na rozdíl od internátu, pořídit nábytek a úložné prostory dle své libosti. Věcí jsem měl tedy pořád hodně a přibylo k nim ještě vybavení interiéru. Když jsem se potom měl stěhovat, místo toho, abych vše složitě převážel, jsem se rozhodl vybavení prodat. Jak jsme byl v ráži, zjistil jsem, že už jsem přes rok neudělal ani jednu fotku na mou zrcadlovku. První myšlenku na prodej jsem zahnal s tím, že mě to za půl roku zase chytne a budu vše kupovat znovu. Potom jsme si ale vzpomněl, jak jsem na Ukrajině pořád po očku sledoval batoh s drahými objektivy a jak jsem se v Gruzii vláčel na sněžnicích přes horský masiv s dalšími třemi kily navíc. O dost zážitků jsem přišel tím, že jsem se soustředil na jejich dokumentaci místo toho, abych si je užil v reálném čase. Poznal jsem, že ten vztah k předmětům je jen sentiment. Fotit se dá přece i na mobil. Všechno vybavení jsem pečlivě nafotil a prodal přes inzerát. Vlastně jsem tím sám došel k závěrům, které vyvozuje filozofie minimalismu. Vlastnictví věcí svazuje.

Čtvrt roku na to jsem si přečetl o minimalismu článek v časopise. Ten následně odkazoval na blog mladého muže, který se minimalismu věnuje u nás. Celá tato filozofie není o tom, že teď přijdete domů a okamžitě všechno vyházíte okny do kontejneru. Jde spíš o zamyšlení se nad naším vztahem k věcem. Celé to má samozřejmě ekonomický a ekologický přesah, protože omezením vlastnictví věcí dosáhneme značné úspory a minimalizujeme i produkci odpadu. Osobně bych chtěl implementovat do svého života následující zásady/nápady:
  • Když máte nutkání něco koupit, napište si na papír, proč to chcete, kolik za to hodláte utratit, jak často to budete používat a jak jste mohli doposud žít bez daného předmětu. Papír na třicet dní uložte a poté se znovu zamyslete, jestli danou věc skutečně koupíte.
  • Za každou novou věc, kterou si koupíte, zkuste jednu nepoužívanou věc prodat.
  • Nekupujte, ale půjčujte si věci. Jde o to zvážit, kolikrát danou věc budete v životě potřebovat, kolik zabere prostoru a kolik vlastně stojí. Skvělým případem jsou knihy.
  • Digitalizujte (PDF, ne papír, MP3/MOV, ne CD/DVD...). Fascinují mě v dnešní době sbírky VHS kazet a pořadače s vypálenými CD a potištěným obalem.
  • Kvalita vs. kvantita. Radši zaplaťte více za boty, deštník a bundu, než abyste kupovali více podobných předmětů. Nejde ani tak o cenu samotnou, jako o poměr cena/kvalita
  • Pokud máte ve vlastnictví něco, co už nevyužíváte, zkuste to první darovat někomu z rodiny, kdo by z toho mohl mít užitek. Pokud nikoho takového neseženete, doporučuji inzerci. Dobré zkušenosti mám s appkou letgo a facebookovými skupinami. Pokud ani to nevyjde, potom doporučuji "prodám za odvoz". Když ani tak ne, potom recyklujte a vyhazujte.
  • Vyřaďte větu "to se bude určitě jednou v životě hodit" ze svého slovníku. Nebude, věřte mi.
A teď o čem minimalismus určitě není. Není o tom za každou cenu vyhodit úplně všechno. Jsou i extrémisté (a doporučuji o nich něco přečíst), kteří pojali minimalismus tak, že si dovolí vlastnit v jednu chvíli třeba jenom deset předmětů. Určitě to také není o nějaké totálním šetření. Pokud máte starý notebook, na kterém pracujete každý den, prostě ho prodáte a koupíte si bez výčitek jiný. Jde jen o to, vyčistit kolem sebe prostor a nechat jen to důležité.

pondělí 20. listopadu 2017

Přikoupení_13.11.2017_AT&T

Nákupní cena: 34,18 $
Průměrná cena: 36,61 $

Tento měsíc jsem při propadu přikoupil nudnou americkou telekomunikaci AT&T. Trochu jsem tak naředil cenu. Netrefil jsem sice úplné dno, ale i tak je cena 34,18 USD naprosto přijatelná. Dividenda je dobře krytá, nečekám u ní však do budoucna žádné rapidní zvýšení. Pokles ceny byl pravděpodobně vyvolán předčasným únikem informací o komplikacích při nákupu Time Warner.

V podstatě mohou nastat dva scénáře. Fůze projde, T se zadluží, ale boost v podobě zisků z Time Warneru nakopne tohoto giganta z pozice dojné krávy do růstového módu. Scénář dvě znamená, že nastanou komplikace, společnost Time Warner nepřevezme a bude dál dojnou krávou. Ani jeden ze scénářů není pro společnost vážnou hrozbou a právě proto vnímám AT&T jako nudného obra, který mi bude rok co rok sypat cash.

pondělí 13. listopadu 2017

Peer-to-peer investice (část 2.)

V minulém díle jsme si řekli něco o principu fungování P2P půjček. Nyní postoupíme z obecné roviny do praxe. Jako příklad uvedu business model společnosti Zonky. Nechci tím vyjádřit žádné preference, jen jsem na ně (díky jejich masivní kampani) narazil jako na první. Později určitě provedu "průzkum" trhu společností nabízejících na českém trhu P2P půjčky. Cílem tohoto článku je přivést potenciálního investora k otázkám, které by si měl před uskutečněním investice položit. Co nás tedy bude zajímat? Především úrok, za který půjčíme, poplatek, který musíme společnosti zaplatit a na konec riziko, které půjčkou podstupujeme.

Úroková míra


Úroková míra je pro nás odměna za postoupené riziko. Úrok z částky, kterou jsme poskytli, nám splácí přímo zákazník. Úroková míra je stanovena zákazníkovi přímo P2P společností na základě jeho bonity a rizikovosti. Obecně platí, že čím větší je to "hajzl", tím větší úrokovou míru dostane. Úroková míra (míra hajzlovství) se stanovuje ratingem. Zonky ve své FAQ sekci detailně popisuje, jakého člověka si pod daným ratingem můžete představit. Je to celkem zajímavé čtivo. Abychom v tom ale měli jasno, pokusím se převést "hajzlovství" do něčeho více přehledného. Zonky určuje, jakej jste šmejd na základě výšky příjmu, jeho stability, vašich dalších finančních závazků a vaší platební morálky.

Tabulka objasňující kritéria pro stanovení ratingu u společnosti Zonky

Nyní by nám mělo být o něco jasnější, proč jeden klient dostane úrok 3,99 % a jiný třeba 8,49 %. Jde prostě o práci s daty. Klient, který si chce od P2P půjčit, musí počítat s tím, že bude muset dané informace poskytnout. Po stanovení ratingu informuje P2P klienta o úrokové míře dle následující tabulky.

Tabulka s úrokovými mírami dle ratingu

Je třeba si uvědomit, že úroková sazba je pro nás, jako investora, samozřejmě maximalizační kritérium. Čím vyšší úrok, tím víc Adidas. Konkrétně u Zonkyho je úrok připisován na měsíční bázi společně se splátkou. Vidím v tom jistou výhodu z hlediska pravidelného pasivního příjmu. Ovšem vyšší úrok s sebou přináší i dvě následující minimalizační kritéria.

Poplatek společnosti


Každá sranda něco stojí a P2P společnosti si samozřejmě ukrojí svůj kus koláče. Žijí z poplatků, které platí půjčující (vždy 2 % z jistiny) a z poplatků investorů (určité procento z aktuální půjčené částky). Celkem nelogicky jsou poplatky stanoveny následující tabulkou.

Tabulka s poplatky pro investory dle ratingu

Proč říkám nelogicky? Protože veškeré riziko nesete vy. Pokud klient přestane splácet, tak přestane splácet vám, ne Zonkymu. Zonky sice musí podniknout určité kroky k nápravě, nejsou to však kroky ospravedlnitelné poplatky typu 0,2 - 5 % z investované částky. Myslím, že by bylo vhodné stanovit fixní poplatek pro všechny typy ratingu, protože náklady na vymáhání se nezvyšují s ratingem klienta takovým způsobem, jaký vyplývá z tabulky. Dříve to tak Zonky nastavené měl a v průběhu roku přešel k hodnotám zobrazeným v tabulce. Poplatek vám bude strháván měsíčně a počítaný je vždy z aktuální zbývající zainvestované částky. Kritérium poplatků je pro nás minimalizační. Čím vyšší poplatek, tím méně kokainu pro nás. Výše už jsem naznačil, čeho se bude týkat poslední kritérium.

 

Riziko


Riziko u P2P půjček spočívá v tom, že klient přestane splácet (pokud zanedbáme skutečnost, že se klient se splátkou zpozdí, což by zrovna mně, jako investorovi, bylo u zadku). Riziko může vyplynout z různých negativních událostí v životě klienta a je vyjádřeno ratingem. Rating určitě není všeobjímající, ale pouze orientační. Kdo by se spokojil s tím, že A** je v cajku a D je rizikový jako prase, nemusí číst dál. Pro ty zvídavější je tu možnost převézt kvalitativní kritérium na kvantitativní. Zebra se v případě nesplácení půjčky dlužníkem nasere a přijme určitá opatření. Na svém webu v sekci FAQ popisuje, že v případě zpoždění platby začne psát SMS, maily a poté i volat a snažit se s klientem situaci řešit. V případě absence komunikace ze strany klienta přistoupí k vymáhání. Z vymožené částky (pozor, patrně se nemusí shodovat se zbývající dlužnou částkou!) si potom může strhnout až 30 % a zbytek vám vrátí. Zonky nám trochu pomohl a na základě statistiky kvantifikoval náklady na rizik. Výsledky jsou shrnuty v následující tabulce.

Tabulka s teoretickými náklady na riziko dle ratingu

To bude pro dnešní díl vše. Příště si trochu více pohrajeme s výpočty a pokusíme se odpovědět na otázku, jaký je nejvhodnější rating pro investory s různým vztahem k riziku.

sobota 11. listopadu 2017

Peer-to-peer investice (část 1.)

Když řeknu před kolegy, kamarády nebo rodinou slovo "akcie", většina reaguje velmi negativně. Prvními skloňovanými slovy v souvislosti s tímto tématem bývají riziko, volatilita, gamble, spekulace a následují většinou příběhy o tom, jak do toho nějaký známý nacpal prachy a všechny prodělal. Ve svém okolí znám jenom velmi málo lidí, kteří investují podobným způsobem jako já - dlouhodobě. Většinu buď znám pouze z virtuálního světa skrze fórum, nebo k investicím přišli na základě diskuze se mnou (zdravím Simču a Vencu). Těmi lidmi, kteří přišli o spoustu peněz bývají zákazníci brokerů, které většinou někdo nalákal na pákový trading. Přesto všechno často slýchám otázku, zda neexistuje ještě nějaký způsob, jak si zajistit pasivní příjem. Odpověď je ano. Existuje více způsobů. Dnes se budu věnovat jednomu, který je mnohem jednodušší než akcie a nabízí podobnou likviditu, míru rizika a výnos.


Jak jistě víte, na trhu existuje nabídka a poptávka po penězích. Peníze poptávají subjekty (lidi, firmy...), které chtějí investovat nebo spotřebovávat. Naopak nabízeny jsou institucemi, které jsou motivovány ziskem v podobě úroku z půjčené částky. Zkušenost s půjčkou má nejspíše téměř každý z nás. Většinou se jedná o hypotéky (půjčky, při níž klient ručí zástavou nemovitosti), úvěry (půjčky většího rozsahu poskytované většinou bankou) a další různé spotřebitelské půjčky, leasingy, překlenováky atd. Finanční instituce nabízí úrok, který se odvíjí od REPO sazby vyhlášené Českou národní bankou. Pod nebo na úrovni REPO sazby vám nikdy žádná finanční instituce (dále banka) nepůjčí, protože by na tom nevydělala. Banka si musí dobře spočítat, za jakých podmínek vám může půjčit. Základní vstupní informací bude, kolik chcete půjčit a na jak dlouho (jak vysoké budou splátky). Banka porovná nabídku konkurence, vyžádá si záznamy o vašich příjmech, majetku, platební morálce, zasedne s kalkulačkou a nabídne vám úrokovou sazbu. Ta většinou nebývá zcela směrodatná, protože mohou být s půjčkou spojeny další poplatky (jednorázový poplatek stanovený procentem z půjčené částky, nutnost založit si vedení placeného účtu, nutnost platit pojištění apod.). Tyto vedlejší náklady se potom rozpočítají na období splácení půjčky a říká se tomu roční procentní sazba nákladů (RPSN).


Když vy, jako spotřebitel/investor, budete hledat půjčku, půjdete většinou po nejvýhodnější nabídce (nejnižší RPSN). Existující nabídky a poptávky po penězích využívají především banky. V poslední době jste ale mohli patrně vidět na každém rohu debilní plakát se zebrou, která řvala, že si lidé mají půjčovat od lidí přes nějaké Zonky. Jedná se o platformu takzvaných Peer-to-peer půjček. V praxi jde o to, že banku nahradí "něco" jiného. Výhoda tohoto "něčeho" by měla spočívat v jednoduchosti a výhodnějších úrocích pro spotřebitele i investory. Dnes vám banka nabídne za to, že u ní máte peníze, maximálně 1 % na spořícím účtu a své služby zdarma (někdy). Získá  tak možnost využívat vaše prostředky k vlastním investicím (není tajemstvím, že kdyby si všichni klienti chtěli vybrat své vklady, každou banku to okamžitě položí). S Peer-to-peer společnostmi sice nemůžete platit inkaso, ale získáte možnost svůj přebytečný cash investovat za výhodnější úrok.


Ovšem s vyšším ziskem je samozřejmě spojené větší riziko. Pokud nebudete splácet půjčku bance, zcela jistě si na vás došlápne. V Peer-to-peer modelu za vás bude dluh vymáhat společnost, která vás nechá náklady na vymáhání většinou pěkně zacvakat (respektive vrátí vám dlužnou částku od dlužníka minus část nákladů na vymáhání). Úkolem Peer-to-peer je tedy dostat se do podvědomí lidí, nabídnout lepší úroky než konkurence, hrát roli prostředníka při přesunu peněz od investorů k lidem, kteří si chtějí půjčit a posuzovat žadatele o půjčku na základě podobných kritérií, jako to dělají banky. Klienty poté seřadí na základě ratingu (třeba od A do E) a dle jejich rizikovosti a bonity jim nabídnou podmínky půjčky (úrok + poplatek). Za to vše mají většinou fixní poplatek za zprostředkování půjčky pro dlužníka (nějaké procento z jistiny) a poplatek za investici od investora (nějaké procento z investované částky). Bankám mohou směle konkurovat zejména díky svým nízkým nákladům na provoz. Neposkytují žádné doplňkové služby, nemají žádné bankomaty, pobočky a vlastně ani není zapotřebí moc personálu.

Tento článek berte jako takový obecný úvod do problematiky. V následujícím dílu si vysvětlíme, na základě jakých kritérií posuzovat výhodnost investice do různých půjček.

čtvrtek 19. října 2017

Nákup_12.10.2017_BHB Billiton, Rio Tinto

Tentokrát jsem se rozhodl rozšířit své portfolium do sektoru základních materiálů. K těžaři ropy a zemního plynu Royal Dutch Shell přibyly dvě společnosti z Velké Británie, které prozkoumávají ložiska, těží, zpracovávají, převáží a prodávají bauxit, hliník, měď, zlato, stříbro, molybden, nikl, diamanty, titan, boráty, soly, zircon, uran, železnou rudu, topné a metalurgické uhlí, rhenium, selenium, olovo a další. Jedná se zkrátka o dva největší těžaře s celosvětovou působností. Obě společnosti plánuji držet do konce života na dividendy.

Rio Tinto

Nákupní cena: 40,39 €

Logo společnosti Rio Tinto
Společnost Rio Tinto zahájila svou činnost v roce 1873 u řeky Rio Tinto ve Španělsku. Kótovaná je ovšem na Londýnské burze a svá hlavní sídla má v Londýně a Melbourne. Tržní kapitalitace společnosti je 83,5 miliard USD. P/E 14, future P/E dokonce 11,66. Společnost se prodává za dvojnásobek své účetní hodnoty na akcii a P/S se taky pohybuje kolem 2,2. Minulý rok se společnost dostala ze ztráty zpět do kladných čísel. Na následujících 5 let se počítá s růstem EPS kolem 16,8 %, což dává společně s výplatním poměrem 50 % slušnou šanci na růst dividendy, která se drží na velmi pěkných 4,58 %. 

BHP Billiton PLC

Nákupní cena: 15,29

Logo společnosti BHP Billiton PLC

 Společnost BHP Billiton vznikla sloučením australské Broken Hill Proprietary Company a anglo-nizozemským Billiton PLC. Tato skutečnost má za následek to, že dnes můžete společnost najít jak na burze Londýn pod BHP Billiton PLC (tu vlastním já), tak na australské burze pod BHP Billiton Limited (tu nemám). Společnost má kapitalizaci 110 miliard USD. Prodává se s P/E 16,75 a future P/E 19,05. Cena akcie odpovídá méně než dvojnásobku účetní hodnoty na akcii. Společnost disponuje poměrně velkou volnou hotovostí. Dividendový výnos činí 4,65 % s výplatním poměrem 67,3 %. Letos se společnost dostala ze ztráty a následujících 5 let se očekává růst EPS průměrně 5,3 %.

Obě společnosti odvozují svůj zisk od cen surovin, které prodávají. Ze své povahy se tedy jedná o akcie značně cyklické. Svou velikostí ovšem ovládají celosvětový trh těchto surovin. Do budoucna očekávám to, co akcie převáděly doposud. Značnou cykličnost a od ní odvozenou nepravidelnost ve vyplácení dividend.

Přikoupení_2.10.2017_Omega Healthcare Investors

Neodolal jsem a opět přikoupil tento stroj na peníze. Cena klesla pod můj nákupní průměr a tak jsem přizobnul. Pro příště si dávám za úkol najít v sektoru REITs nějakou podobnou společnost jako Omega Healthcare Investors. Možná trochu diverzifikovanější REITs nebo minimálně z jiného odvětví, než Health. 

Nákupní cena: 31,45
Průměrná cena: 31,94

Co si slibuji od podobných akcií? High yieldy jsou tu hlavně od toho, aby mi zajistily cash flow na nákup dalších akcií. Má investice v OHI přináší jeden z největších výnosů a ten se neustále zvyšuje. Samotné kapitálové zhodnocení nestojí za řeč a ani ho neočekávám. Od počátku mého držení zvýšila OHI svou dividendu pokaždé o jeden cent na čtvrtletí. Meziročně to tedy dělá více než 6 %. Pokud toto tempo vydrží, bude dividenda za nějakých 14 let dvojnásobná. U výnosu 8 %? Ideální stav.

pondělí 25. září 2017

Základy fundamentální analýzy (část 4.)

Po dlouhé době jsem si našel čas k sepsání článku mimo můj investiční log. Podívejme se dále na hodnoty, ze kterých můžeme usoudit, jestli je naše vysněná akcie dobrou investicí.

Část čtvrtá - zbylé parametry hodnoty akcií

 

Nechci říci, že parametry, které jsem zařadil do předchozího článku, jsou více nebo méně důležité, než ty z dnešního. Prostě jsem jenom nechtěl vytvářet přehnaně dlouhý článek. That´s all.

PEG - P/E to Growth ratio (poměr P/E a očekávaného růstu EPS)

Jak se počítá P/E a EPS jsme si vysvětlili v předchozím článku. K čemu je tedy dobrý PEG? P/E a EPS popisuje současnou hodnotu akcie, ta může ale odrážet minulé neúspěchy i budoucí očekávání. PEG jde dál a zahrnuje do své hodnoty i budoucí potenciál. Problém je v tom, že budoucí hodnoty EPS můžeme pouze věštit. Více či méně. Pokud společnost vydala čtvrtletní výkaz o hospodaření a výrazně překračuje výkon z minulého roku, můžeme s určitou pravděpodobností tvrdit, že zisk z letoška bude větší, než zisk minulého roku. Jak ale můžeme předvídat budoucnost dále? Na 3-5 let dopředu? O něco takového se pokoušejí různé agentury. Některé jsou optimistické, některé pesimističtější. Pravdou je, že se často seknou. A to i tak, že o dost. Proto je nutné brát jejich odhady s rezervou a sledovat, zda své předpovědi nepřehodnocují.

Metodika finviz.com bere v úvahu budoucí růst na 3-5 let, pokud budete používat jinou platformu, zjistěte si, jaký horizont růstu bere v potaz. PEG budeme chtít samozřejmě co nejnižší. Počítejme tedy s hodnotou P/E Pepova sexshopu z minulého článku, která byla 15,15 a řekněme, že očekáváme růst EPS v následujících 5 letech průměrně o 10 %. PEG naší hříšné dílny by byl tedy 1,515.

P/C - Price to Cash ratio (poměr ceny a hotovosti)

Hodnota P/C  vyjadřuje poměr ceny akcie k hotovostním aktivům na akcii. V některých případech je vhodné využít P/C k analýze akcie, protože "Cash" není tolik zatížen účetní metodikou a může mít větší vypovídající hodnotu. Abych se přiznal, sám P/C u svých akcií příliš nesleduji. Čím je obecně hodnota P/C menší, tím lépe.


P/FCF - Price to Free cash flow (poměr ceny a volné hotovosti)


Free cash flow vlastně představuje volnou hotovost, která společnosti zbyde, když poplatí všechny kapitálové výdaje. Z Free cash flow se dá vyplatit dividenda akcionářům, realizovat zpětné odkupy akcií, nebo jej dále investovat. Proto budeme hledat co nejmenší hodnotu P/FCF.



P/S - Price to Sales ratio (poměr ceny a tržeb)

Hodnota P/S nás bude zajímat zejména u společností, které jsou momentálně ve ztrátě. U těch nejde určit P/E, protože jejich "E" je v záporu. "S" ale záporných hodnot nemůže nabýt nikdy. Proto tedy porovnáme současnou tržní cenu akcie a tržby na akcii.


Hodnotu P/S budeme chtít opět co nejnižší. Protože jsme od prvního článku provedli operativní skok a "rozrostli" Pepovu firmu, neznáme jeho tržby, pouze čistý zisk. Vytvořme nový předpoklad a řekněme, že jeho tržby jsou 150 CZK na akcii. Potom hodnota P/S bude 3,3.

Debt/Eq - Debt to Equity ration (poměr vlastního a cizího kapitálu)

Tato hodnota vyjadřuje zadlužení společnosti. Nebo takzvanou "páku" s kterou společnost operuje. Také se někdy nazývá poměrem cizího a vlastního kapitálu. Porovnává pasiva společnosti s její hodnotou. Dle individuálního účetnictví každé firmy se může ve jmenovateli objevit vlastní kapitál, rozdíl celkových aktiv a pasiv, nebo účetní hodnota. Velký rozdíl v těchto hodnotách u společností se standardním účetnictvím není a pro naše potřeby bude postačovat, když si zapamatujeme, že se jedná o vlastní kapitál.


Pokud je účetní hodnota Pepovy sítě sexshopů 500 000 000 CZK a má například půjčeno 100 000 000 CZK. Bude hodnota Debt/Eq 0,2, což je více než uspokojivá hodnota. Na Finviz najdete ještě parametr LT Debt/Eq, který funguje na tom samém principu, ale odlišuje v účetnictví ještě krátkodobá (se splatností do jednoho roku) a dlouhodobá pasiva. Jaká je tedy ideální hodnota tohoto parametru? Na to mají různí investoři různý názor. Warren Buffett například preferuje při svých investicích společnosti, jejichž dlouhodobý dluh se dá splatit ziskem za čtyři následující roky. V době ekonomického boomu se dá považovat vyšší páka (vyšší zadlužení) za výhodu, protože cizí kapitál multiplikuje zisky a předčí splácené úroky. Pokud ovšem zadlužení přeroste společnosti přes hlavu a vypukne recese, nebo krize, potom se může společnost snadno dostat do problémů. Osobně bych to v portfoliu nepřeháněl s velmi zadluženými společnostmi. Určitou výjimku tvoří banky a investiční společnosti, které jsou typické pro práci s cizím kapitálem. Prakticky je na tom založený jejich business model. Proto je tento parametr pro hodnocení takových společností méně vhodný.

ROA - Return of Assets (návratnost aktiv)

Hodnota ROA nám ukazuje, kolik procent tvoří zisk v porovnání s aktivy společnosti. V podstatě ROA říká, jak efektivně využívá management aktiva ke generaci zisku. ROA vypočítáme následovně:


V čitateli je vždy zisk aktuální roky, ve jmenovateli celková aktiva. Samozřejmě budeme chtít, aby hodnota ROA byla co největší.

ROE - Return of Equity (návratnost kapitálu)

Hodnota ROE má podobnou vypovídající hodnotu jako ROA, nepočítáme již ale pouze s aktivy, ale s vlastním kapitálem (aktivy očištěnými o pasiva).


Opět pro nás bude investice lepší, čím vyšší hodnota ROE bude. Největší rozdíl mezi ROA a ROE bude logicky u společností, které jsou nejvíce zadlužené. Z logiky věci též vyplývá, že ROE bude vždy větší, než ROA (menší číslo ve jmenovateli). Větší ROE i ROA dosahují společnosti, které nejsou tak náročné na kapitál.

Tímto jsem se vyčerpal co se týče popisu vnitřní hodnoty akcie. Popsané atributy používám při screeningu akcií a posuzování jejich vhodnosti k investici. Samozřejmě najdete i další a třeba je shledáte užitečnými. Klidně dejte vědět do komentáře, pokud nějaký považujete za hodný zveřejnění.



pátek 15. září 2017

Nákup_14.9.2017_SABESP, Banco Bilbao, Infosys

Při druhém zářijovém nákupu jsem se zaměřil na akcie mimo USA. Podařilo se mi získat prodejem nepotřebných věcí nějaký extra cash a tak jsem se zaměřil na akcie s potenciálem růstu. Proto i má strategie bude poněkud odlišná. Všechny tři společnosti sice vyplácí dividendu  nad 3 %, ale nevylučuji jejich pozdější prodej.

Companhia de Saneamento Basico do Estado de Sao Paulo 

Nákupní cena: 10,585 $

Ano, takto skutečně zní celý název společnosti. Jedná se o brazilskou water utilitu. Společnost byla založena v Sao Paulu v roce 1954. Zabývá se čištěním odpadních vod, distribucí pitné vody, managementem dešťové vody, drenážemi, úklidem veřejného prostoru a managementem pevného odpadu (popelářství). Poměrně solidní diverzifikovaný záběr činností, který společnost dle mého názoru činní krize odolnou. Zákazníky tvoří domácnosti, stát i komerční a průmyslové subjekty. Společnost operuje výhradně ve státě Sao Paulo v Brazílii.

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A.

Nákupní cena: 7,395 €

Opět poněkud delší název, ale přísahám, že délka názvu společnosti nebyla kritériem při výběru! Jedná se o španělskou banku. Společnost byla založena roku 1857 v severošpanělském městě Bilbao. Poskytuje klasické bankovní služby ve formě běžných účtů, spořících účtů, terminovaných vkladů, bankovních půjček bez ručení, hypoték, ale i pojištění, leasingy, obchod s akciemi, penzijní fondy a podobně. Banco Bilbao operuje ve Španělsku, USA, Turecku, Mexiku, Jižní Americe a okrajově i v ostatních státech Evropy a Asie. 

Infosys Limited

Nákupní cena: 14,5 $

Společnost byla založena roku 1981 v indickém Bengaluru. Dělá prostě AjTý pro všechny a to tak, že všude. A teď trochu detailněji. Jejich primárním trhem jsou USA, ale působí globálně. Jejich zákazníky tvoří společnosti napříč sektory. Společnost Infosys jim nabízí IT support od obchodních informačních technologií přes bankovní informační služby po logistické platformy.

Fundament a investiční strategie

Mohu prozradit, že do všech třech společností jsem investoval stejnou sumu peněz. Následuje tabulka s přehledem vybraných hodnot hospodaření společnosti. Můžete si schválně zkusit tipnout, jaká společnost si povede v horizontu jednoho roku nejlépe (své tipy klidně napište do komentáře). Vítěz ode mě získá investiční tipy, pivo a hučení o investicích v průběhu pití piva.

Vybrané hodnoty fundamentu společností SBS, BBVA a INFY

Jak můžete vidět, všechny společnosti vyplácí dividendu přes 3 %, dividenda je dobře kryta jak volnými peněžními prostředky, tak nízkým payout ratio. Kromě banky, kde je tento jev obvyklý, nevykazují společnosti silné zadlužení. Po stránce P/E a P/B jsou to společnosti levné (Infy je IT společnost, vyšší P/B toleruji). Pokud u jakékoliv této společnosti dojde po dobu následujícího roku ke zhodnocení přes 40 % (včetně dividendy), pravděpodobně společnost prodám, pokud neuvidím potenciál dalšího růstu. Pokud dojde k výraznému poklesu (přes 15 %) bez zjevných, nebo pouze krátkodobých příčin, navýším pozici.
 

neděle 10. září 2017

Přikoupení_1.9.2017_Altria

V USA existuje zlovolná organizace FAD (Food and Drug Administration). Lidé v této organizaci dostali skvělý nápad, že nás všechny spasí tím, že zakážou tabákovým společnostem dávat do cigaret takové množství nikotinu, které nás činí závislými. Trh zareagoval nestydatou šikanou vůči Altrii, což mě vedlo k dalšímu nákupu.

Nákupní cena: 63,31 $
Průměrná cena: 65,93 $

Selským rozumem jsem došel k dvěma závěrům. Prvním je, že lidé, kteří kouří, si uvědomují škodlivost kouření. Nemyslím proto, že by je snížené množství nikotinu vedlo k tomu, že sníží spotřebu cigaret. Naopak si myslím, že aby došlo k nabažení již rozvinuté závislosti, budou muset kouřit více cigaret. Druhým závěrem je fakt, že Altria (a potažmo i ostatní tabákové společnosti) investovala značné prostředky do nových technologií e-cigaret. Tento krok by mohl tudíž vést k přeorientování klasických kuřáků k e-kuřáctví. Případný výpadek v ziscích by tedy měla Altria nahradit z jiných zdrojů.

Je třeba si také uvědomit, že Altria není ryze tabákovou společností. Proto si myslím, že trh dal Altrii ničím nepodloženou ránu. Takové příležitosti se rád chopím, zvláště v případě, kdy došlo zároveň ke zvýšení vyplácené dividendy o 8 %. Dividend yield to vystřelilo na krásných 4,2 %. 


úterý 22. srpna 2017

Nákup_14.8.2017_Iberdrola

V rámci geografické diverzifikace portfolia jsem tentokrát sáhl po španělské akcii. V rámci diverzifikace sektorů jsem přihodil jednu utilitu. Mám rád velké a stabilní společnosti a španělský sektor utilit toho nemá nabídnout moc co jiného než společnost:

Iberdrola


Nákupní cena: 6,793 €





Společnost byla založena roku 1992 v severošpanělském městě Bilbao, kde má dodnes své sídlo. Vznikla spojení dvou společností Hidroeléctrica Española a Iberduero. Jedná se o utilitu v oblasti výroby, distribuce a prodeje elektrické energie. Jedná se o jednu z největších společností tohoto typu na světě a o světového lídra ve výrobě elektřiny s využitím větrné energie. Její zařízení se nachází ve více než čtyřiceti zemích světa, především v Evropě, Severní a Latinské Americe. Mezi její dceřiné společnosti patří Scottish Power, Iberdrola USA, Iberdrola Ingeniería a Iberdrola Inmobiliaria (která se ovšem zabývá pronájmem a prodejem nemovitostí).


Jak vyplývá ze zprávy vydané v červenci tohoto roku, zvýšila společnost podíl investic o 35 %, čistý zisk vzrostl o 4,2 %. Dividendu oproti minulému období navýšila společnost o 11 %. Fundament společnosti velí k nákupu s P/E 15, P/B 1,2 a P/S 1,5. Dividenda vychází na yield 4,48 %. Nevýhodu vidím v nepřehlednosti dat o evropských společnostech, na kterou si horko těžko zvykám. Dále je to trochu smutná španělská daň ve výši 19 %. Od společnosti nečekám žádný strmí růst, spíše oceňuji její stabilitu, diverzifikaci a zelený přístup k výrobě energie.

úterý 25. července 2017

Přikoupení_18.7.2017_Omega Healthcare Investors

Měl jsem pokušení první nákup mého třetího investičního semestru neuskutečnit a nechat si extra cash na prázdniny. Bohužel se věci trochu zkomplikovaly a tak po návštěvě Itálie a krátké toulce po Nízkých Tatrách doputovaly peníze na investiční účet a druhá půlka prázdnin už nebude ve znamení hýření.

Omega Health Care Investors


Nákupní cena: 33,7 $
Průměrná cena: 32,18 $


Letní investice putovala do rozšíření pozice ve společnosti OHI. Společnost operuje s celkem více než 970 zdravotnickými zařízení ve 42 státech USA a Velké Británie. Celkově vlastní nemovitosti za více než 9,2 miliardy USD. Sice jsme koupil za vyšší cenu než posledně, ale vzhledem k posílení koruny šlo stejně o naředění pozice. Od minule se fundamenty pohly k lepšímu a tak jsem nakoupil při P/E 16,31 P/B 1,7 Payout ration 110 %. Tržní kapitalizace společnosti vzrostla od minula téměř o miliardu. Společnost mi vyplatila za dobu mé držby dvě čtvrtletní dividendy a třetí připíše v pátek. Společnost zvedá dividendu na akcii o 1 cent za každé čtvrtletí. Nejedná se o žádný zázrak, ročně to vychází cca na 6 %. Ale to je bohatě nad inflací a pokud toto tempo udrží firma následujících 10 let, budu více než šťastný.
Co mi přijde zajímavější je zaměření OHI. Nejedná se o žádné nemocnice nebo ordinace, ale zařízení pro staré lidi. Pečovatelské domy, různá střediska pro asistované bydlení a podobně. Vzhledem k stárnoucí populaci si myslím, že má podobný business velké šance na úspěch. Hovoří za to i očekávaný zisk společnosti, který vychází na další roky na 15,8 %. Marže společnosti odpovídá 45,2 %, což je velmi kvalitní výsledek.

Při svém dalším nákupu v sektoru REITs už ale zaměřím jinam, na podobnou společnost s velmi pěknou dividendou.

pondělí 17. července 2017

Jeden rok jako blogger

Můj první pokus o blog se týkal cestování. Chtěl jsem někde prezentovat své fotografie a vtipně popisovat své zážitky z cest. Nějak mě to ale omrzelo a zůstal jsem asi u čtyřech anglicky psaných příspěvků. Počátkem minulého roku jsme začal trochu uvažovat nad svou budoucností. Nechce se mi celý život chodit do práce jenom proto, abych platil hypotéku, pojistky a opravy auta a nový telefon každý rok. Tak jsem začal číst o financích. Zadával jsem do googlu hesla jako "pasivní příjem", "spoření", "jak zbohatnout" a podobně. Samozřejmě na mě začaly okamžitě skákat odkazy na nejrůznější brokery, kteří nabízejí pákovaný trading se vším možným od komodit po nemovitosti. Potom také různé P2P půjčky, větší nebo menší šmeliny, produkty bank, stavebka, důchodka a podobně.

A tak jsem klikal, četl, uvažoval a narazil i na jedno české fórum o akciích, kde se schází poměrně solidní členové a řeší se povětšinou dlouhodobé investice. Načerpal jsem nějaké zkušenosti, přečetl pár knih a pustil se do toho. Pamatuji si můj první nákup jako dnes. Příkaz jsem zadal přes notebook z prostřed lesa v Hrubém Jeseníku. Následoval Brexit a okamžitý propad. I to může být osudem investora.

Měl jsem v hlavě spoustu myšlenek a potřeboval jsem je nějakým způsobem shrnout. Psát si investiční deník mi přišlo nudné a tak jsme se rozhodl začít s blogem. Proč se o své nabyté zkušenosti nepodělit s jinými? I přesto, že nejsou mé zkušenosti nikterak letité a sám ve své argumentaci po roce nacházím díry, pomáhá mi blog jaksi obhajovat má rozhodnutí. Mám pořád pocit, že když to někdo čte, musí to mít hlavu a patu. Pokud nedokážu ve svém příspěvku zdůvodnit nákup akcie, nekoupím ji.

Blog jsem nezakládal za účelem zisku, ani za účelem nějaké popularity, prakticky ho sdílím pouze přes sociální síť Facebook. Možná časem pouvažuji o přidání nějaké té reklamy a profesionálnějším přístupu k propagaci. Přesto si myslím že si vedu v poměru vynaložená energie na propagaci/návštěvnost poměrně solidně. Od založení můj blog zaznamenal 7 629 unikátních návštěv, což vychází zhruba na 20 návštěv denně.

Více než samotná čísla mě ovšem dojaly některé zprávy, které jsem dostal od čtenářů. Vyjadřovaly podporu, vděčnost za sdílení informací i dodatečné otázky. Celkem jich bylo myslím osm, přičemž dvě byly od lidí mně neznámých, jedna dokonce ze zahraničí (exotické Slovensko). O to více potěšily. Chtěl bych taky poděkovat za "lajky" a "sdílení". Vím, zní to trapně, zvlášť když jsem o pár vět výš napsal, že je mi to vlastně u zadku. Když dá někdo lajk nějaké fotce, beru to tak, že tím vyjadřuje nějakou sympatii, i když jsem třeba škaredej. Když dá ale lajk článku, věřím, že si dal práci, přečetl ho, pobavil se u něj, ale hlavně si z něj něco odnesl. Ne že bych byl samaritán, který si dal za cíl finančně osvítit celý svět, ale čím méně peněz ze sebe necháme tahat, tím se budeme mít do budoucna lépe. Plus si samozřejmě přijdu důležitej, protože blogy píšou cool lidi, že jo...

Ještě na závěr přidám trochu zajímavých statistik o které se se mnou Google dělí:

Nejčtenějším článkem na mém blogu je článek Stavební spoření s 536 shlédnutími. Přisuzuji to sdílení od mých přátel na sociální síti. Následuje Češi prozřeli, všichni jsme chudí a Investujte sami.

Nejvíce návštěv zaznamenal blog z České Republiky (6052), Slovenska (360 - logicky, příbuzný jazyk, přátelé ze Slovenska v mém sociálním kruhu), USA (342 - tady už trochu tápu, myslím že jsem hodil odkaz na jednu americkou FB stránku, tak možná od tamtud), Francie (216 - nemám ponětí, nevím o žádném ze svých přátel žijícím dlouhodobě ve Francii), Rusko (83 - asi hackeři), Malajsie (70 - to bylo asi Honzovo a mé samolibé prohlížení vlastního blogu na loňské dovolené na Borneu) a Irsko (61 - zdravím Simonu). Zbytek už jsou jenom nějaké drobné z Velké Británie, Polska a Německa.

Nejvíce si prohlížíte můj blog s pomocí Chromu (67%), Firefoxu (23%) a Mobilu (4%) a ponejvíc z operačního systému Windows (51%), Android (37%), iPhone (5%), Macintosh (3%) a Linux (1%).

Na můj blog se nejčastěji dostávají čtenáři z Facebooku (sdílení mé + mých přátel). Potom z googlu při hledání hesla "Finanční negramota".

Takže ještě jednou díky a investicím zdar!

Váš finanční negramota :-)

středa 21. června 2017

Výroční zpráva 2016/2017

Pokud budete chtít někdy začít s investicemi a psát o nich blog, začněte 1.1. vše bude mnohem jednodušší. Přesně před rokem, 21.6. 2016, jsem uskutečnil svou první investici. Byl to nákup akcií AT&T a technicky vzato hned tři minuty později jsem koupil akcie Royal Bank of Canada. Rok se s rokem sešel a myslím že je čas, aby se ten tlučhuba, co si myslí, že rozumí investicím, ohlédl zpět a zhodnotil, jak si doposud vedl. Nuže zde je můj výroční přehled stavu portfolia.

Složení portfolia

Největší část mého portfolia představuje společnost Cisco Systems následovaná společností AT&T a Munich RE. Naopak nejmenší pozici mám ve společnosti Buckeye Partners. Odráží to můj konzervatismus a ochotu investovat větší částky pouze do velkých společností.

Složení portfolia dle současné hodnoty

Co se týče diverzifikace mezi sektory, jednoznačně v mém portfoliu převažují technologie, ač by mohl někdo namítnout, že AT&T patří spíše do sektoru telekomunikací. Záleží na úhlu pohledu. V závěsu je sektor financí a spotřebního zboží. Nejméně peněz mám alokováno v sektoru REITS (nemovitosti). Do budoucna mám v plánu rozšířit přítomnost v REITS, průmyslovém zboží, utilitách a službách. Jedná se spíše o defensivní pozice. Jen vhodných kandidátů není zejména u industrials dost. Buď jsou akcie předražené, nebo nenabízí požadovaný dividendový výnos.

Složení portfolia dle sektorů ekonomiky

Musím se pochválit, zapracoval jsem na složení portfolia z hlediska geografické diverzifikace a snížil hodnotu podílu amerických společností ve svém portfoliu z 60 % na 50 %. Pořád to sice není optimální, ale zůstávají platné předešlé argumenty. USA nabízí podnikům stále nejzdravější ekonomické prostředí, americké společnosti nabízejí snadno dostupná a filtrovatelná data o svém hospodaření, stálou, rostoucí a pravidelnou dividendu a zároveň nízké zdanění vy výši 15 %. Podobně tomu je v Holandsku a Velké Británii, kam budu patrně své další investice také směřovat. Do mého portfolia přibyla od minule čínská HNP, irská ETN, dánská NVO a anglická NGG. Nutno ovšem podotknout, že většina společností působí nadnárodně. Za společnost, která působí "jen" na domácí půdě by se dala považovat HNP, která provozuje elektrárny v Číně (a jednu v Singapuru) a OHI, která provozuje nemovitosti ryze na území USA.

Složení portfolia dle domicilu společností

Považuji za vhodné také uvést, do jak "velkých" společností investuji. Použiji metodiku z finviz.com, která považuje společnosti za střední, pokud mají tržní kapitalizaci 2 - 10 miliard USD, velké 10 - 200 miliard USD a mega s kapitalizací nad 200 miliard USD. Z hlediska tržní kapitalizace je mé portfolio rozložené následovně: 

Rozložení hodnoty portfolia dle tržní kapitalizace

Výkonnost portfolia

Než se rozepíšu o tom, jak jsem uspěl (či neuspěl) v naplnění mých cílů, rád bych podotknul pár věcí. Za prvé narážím na jeden malý problém - investuji pravidelně. Každý měsíc, zpravidla po výplatě, obvykle stejnou sumu peněz. Kdybych 1.1. 201x investoval 100 000 CZK a po roce něco vyhodnocoval, dostal bych dokonalý obrázek toho, jak si vedu. Bohužel to není můj případ. Proto je strašně složité hodnotit cokoliv per annum. Některé akcie jsou u mého brokera zapsány teprve 10 dní, některé tam leží už zmíněný rok. Tím se dostáváme k dalšímu aspektu. Jsem dlouhodobý investor, který více než rychlé zisky, sleduje budoucí pasivní příjem. Tím nechci obhajovat svou neschopnost, některé mnou realizované investice (ale i prodeje) byly neuvážené a u ostatních ukáže čas. Z jedné investice, od které jsem byl odrazován, se vyklubal můj největší úspěch a naopak nikým nepochopený prodej dvou akcií se ukázal skutečně hloupým a kdybych neprodal, realizoval bych mnohem větší zisk.

Další věc, kterou je nutné vzít v potaz, je fakt, že je velký rozdíl mezi hrubým ziskem, čistým ziskem, realizovaným ziskem, nerealizovaným ziskem a mezi ziskem v CZK a v jiných měnách. Dost už ale řečí na úvod a pojďme se mrknout, jak se vyvíjelo mé portfolium v průběhu roku.

Vývoj hodnoty portfolia v investičním roce 2016/2017

Z grafu můžete snadno vyčíst, kdy jsem investoval, jsou to ty "skoky". Vidíte, že mezi jednotlivými skoky hodnota pomalu roste a to je samotné kapitálové zhodnocení a připsané dividendy. Nikde na grafu není vidět žádný významný pokles. Neznamená to ovšem, že by každá moje investice byla hitparáda. Výkon jednotlivých akcií společností v mém portfoliu vypadá následovně:


Výkon jednotlivých akcií společností v mém portfoliu za investiční rok 2016/2017

Tento graf už je poněkud obsáhlejší a zaslouží vysvětlení. Vše co je od osy X nahoru je samozřejmě kladný zisk a vše co je dolů je ztráta. U každé společnosti jsou celkem tři sloupečky. Modrý ukazuje, jak dobrá byla investice ryze z hlediska skutečností ovlivňující hospodaření společnosti a důvěru investorů v ní. Bohužel (bohudík?) jsem kupoval akcie za USD a EUR. Žijeme uprostřed Evropy a kdybych chtěl akcie třeba zítra prodat, dostanu trochu jinou částku než je modrý sloupeček. Kurz koruny vůči ostatním světovým měnám se totiž v průběhu roku pohyboval. Průměrně jsem nakupoval za USD v hodnotě 24,75 CZK. Nyní je kurz zhruba na 23,36 CZK za 1 USD. Pro Euro to platí podobně, průměrně jsem nakupoval za 26,98 CZK/EUR a nyní se kurz pohybuje kolem 26,18 CZK/EUR. Není to žádná tragédie, v dlouhém období se kurzovní rozdíly smažou, zvlášť pokud člověk investuje pravidelně. Každopádně si to ukrojilo na mém zisku něco kolem 6 %, což rozhodně není zanedbatelný rozdíl.

Proto jsem do grafu přidal druhý, červený sloupec, který kurzovní rozdíly bere v potaz. Vzhledem k tomu, že data k výpočtům pro graf jsem bral ze dne 16.6. 2017, vzal jsem v potaz i aktuální kurz toho dne. Tyto hodnoty se každou vteřinu nepatrně mění.

Poslední, zelený sloupec, bere v potaz nejen kapitálové zhodnocení získané jako rozdíl v ceně akcií v CZK, ale i připsanou dividendu za období, za které akcii držím. Pokud se modrý sloupec shoduje s červeným, znamená to, že se kurz v době nákupu příliš nelišil od kurzu ze dne 16.6. 2017 (den kdy jsem tvořil graf). Pokud se červený sloupec shoduje se zeleným, tak mi ještě od dané společnosti nepřišla žádná dividenda, protože ji držím teprve krátce.

Nakonec jste si jistě všimli, že poslední tři společnosti jsou jinak podbarveny a to proto, že jsem je prodal a pozice uzavřel. Tam již došlo k realizaci uvedeného zisku, který byl dále investován do jiných společností.

Pokud byste to chtěli opravdu jednoduše, tak podstatný je jenom ten zelený sloupec. A pokud byste to chtěli ještě jednodušeji, tak mi to za ten rok hodilo celkem 6,3 %. Ale Michale, vždyť pořád píšeš, že ty fondy jsou na píču a teď máš jenom 6,3 %? V tom je právě ten háček, nedal jsem tam peníze naráz, dávám je tam pravidelně. Proto mám zhodnocení tak nízké. Jak už jsem naznačil, dost velkou roli v tom hraje i oslabování dolaru/posilování koruny. Ještě třemi měsíci jsem byl na 15 %. Pořád lepší než 1 % na spořáku, nebo ne? Toť ke zhodnocení vše a nyní se přesuneme k důležitějšímu grafu.

Přehled dividendového zisku jednotlivých společností v mém portfoliu vzhledem k průměrné kupní ceně

Na tomto sloupcovém grafu můžete vyčíst, jaký dividendový zisk mi přináší jednotlivé společnosti ročně. Yield je upraven k mé průměrné kupní ceně. Modře je hrubá divi, červeně očištěná o daň. Největší rozdíl je vidět u Buckeye Partners, protože se jedná o Limited Partnership společnost a můj úžasný broker daní divi od nich 35 %. Byl jsem informován, že jiný broker postupuje rozdílně a dá se danit normální 15% sazbou, jak je v USA ve zvyku. Proto se společnosti brzy zbavím u jednoho brokera a nakoupím u jiného. Podobná situace platí pro Royal Bank of Canada, kde daň představuje 25 %.

Průměrný čistý dividendový zisk mého portfolia je 4,15 %. Hrubý potom 5,12 %. Reálně jsem ovšem dostal zatím dividend méně, okolo 3,7 % hrubého. Doufám, že v příštím období už budu moc uvést statistiku o růstu dividend u jednotlivých společností. Nyní by to ještě nemělo moc smysl, protože držím akcie příliš krátce.Veškeré dividendy jsem okamžitě reinvestoval. Ne nutně do těch samých společností, od kterých divi přišla. To je kouzlo celého mého investování. Díky dividendám si už mohu dovolit měsíčně investovat o 6,6 % více. Navíc divi každý rok porostou jak vlivem kumulace mých investic, tak růstem vyplácené dividendy od společností a to je přesně ten snowball effect, o který při long term dividend growth investingu běží!


Záměr na další pololetí

Pro lepší přehlednost kategorie "Obsah" na mém blogu, nyní smažu veškeré nákupy uskutečněné v investičním roce 2016/2017, budou dále dosažitelné v navigační liště podle jednotlivých měsíců. Nové nákupy za rok 2017/2018 budu uvádět jako doposud. Čekal jsem toto pololetí střední až velký růst mého příjmu ze zaměstnání. Dostavil se spíše menší růst, protože se věci nevyvíjely tak, jak jsem očekával. Další pololetí by ovšem již k nárůstu příjmu dojít mělo. Nebudu ovšem zatím zvyšovat výši prostředků pro měsíční nákupy. Zvažuji alternativní investici k mému akciovému portfoliu, na kterou budu potřebovat určité volné finanční prostředky. Více se o ní dozvíte v připravovaných příspěvcích. Také plánuji otevřít účet u nového brokera, který přináší pár výhod, ale i jisté nevýhody, může se proto stát, že změním frekvenci investic z "jednou za měsíc" na "jednou za dva měsíce". Plánuji také vyčlenit část mých prostředků na krátkodobější investice do podhodnocených společností, kde je očekáván silný růst. Bude se jednat o takový experiment, kde plánuji část výnosů užít k jistým veřejně prospěšným účelům. Zatím je to ale pouze plán v mé hlavě o jeho realizaci vás určitě nezapomenu informovat. Díky za podporu a investicím zdar!


středa 14. června 2017

Přikoupení_14.6.2017_Cisco Systems

Přišla výplata a s ní čas na další nákup. Dolar nám pěkně oslabil, tak jsem využil možnost levně nakoupit další akcii, kterou mám co se hodnoty týče ve "ztrátě". Tentokrát padla volba na technologického giganta.

Cisco Systems


Nákupní cena: 31,69 $
Průměrná cena: 30,91 $

Co se týče ceny v USD by se mohlo zdát, že jsem příliš "nenaředil". Zdání ale klame a slušelo by se možná psát dané hodnoty v CZK, aby byl vidět vliv kurzu. Plánuji ale v příštím týdnu vydat souhrnný příspěvek za celý rok mých investic, kde problematiku vývoje kurzu proberu dopodrobna.

Cisco stále nabízí solidní hodnoty k zisku na forward P/E 13 a trochu slabší hodnoty P/B 2,43 a P/S 3,27. Atraktivita pro mě vyplývá z kvalitně kryté dividendy, která se solidním tempem zvyšuje. Využil jsem tedy propadu ceny akcie způsobeným zklamáním nad zisky z poslední čtvrtletní zprávy a přikoupil. Osobně to vnímám jako malé klopýtnutí jinak zdravé společnosti. 

Přehled očekávaného podílu na zisku pro jednotlivé segmenty služeb a výrobků společnosti Cisco. Zdroj: investor.cisco.com/

pondělí 12. června 2017

Přikoupení_24.5.2017_Gamestop Corporation

Protože mi přišlo za měsíc květen nadstandardně hodně dividend, mohl jsem si dovolit realizovat nákup ryze z prostředků, které mi vygenerovaly jiné akcie. Celkem mě to těší, je to vlastně taková předzvěst toho, jak si představuji, že to bude šlapat do budoucna. Ne každá pozice, kterou jsem otevřel se vyvíjí tak růžově, jak jsem si ji vykreslil a nezbývá než čekat, až se projeví dlouhodobý horizont. U té nejvíce vyklesané akcie jsem se rozhodl cenu trochu naředit.

Gamestop Corporation

Nákupní cena: 22,61 $
Průměrná cena: 24,425 $

Společnost Gamestop se stále potýká s nedůvěrou investorů v lepší zítřky. Tento řetězec obchodů s elektronikou zažívá mírný pokles zisků, ale o to větší pokles cen akcií. Proto se jedná o fundamentálně velmi podhodnocenou společnost. Cena akcie představuje zhruba její účetní hodnotu a P/E, P/S, Payout a dividend yield jsou též na velmi lákavých hodnotách. Otázkou je, kam bude společnost směřovat dále.

Současný střednědobý plán spočívá v transformaci obchodu s fyzickými hrami na nefyzický systém prodeje, kde ovšem společnost čelí značné konkurenci. Velké zisky si společnost slibuje hlavně v oblasti prodeje periferií k herním konzolím. Osobně spatřuji potenciál v přítomnosti fyzických prodejen Gamestopu a v jejich univerzálnosti. Pokud budou prodejny fungovat jako reseller Applu, budou nabízet služby AT&T, sloužit doplňkově jako pomyslný bazar starších her a agresivně proniknou do nefyzického businessu s hrami, mají šanci na solidní zisky. Do budoucna zde pozici ještě rozšířím. Bezpečný a velmi vysoký dividendový zisk je pro mě hlavním lákadlem.

Meziroční porovnání podílu jednotlivých segmentů na zisku Gamestop

Navíc se dá síť obchodů využít i jako výdejní místa pro zboží objednané přes internet. Tím, že Gamestop vydává pařmenskej časák a provozuje poměrně často navštěvovaný web o hrách, dostává do rukou silný marketingový nástroj.

Business model společnosti Gamestop Corporation

sobota 10. června 2017

Nákup_15.5.2017_Altria Group

Česko žije zaváděním zákona o zákazu kouření v restauracích (kdyby to někoho zajímalo, tak ač nekuřák, jsem zásadně proti) a já zvesela koupil akcii jednoho z největších producentů tabákových výrobků na světě.

Nákupní cena: 70,295 $


Logo společnosti Altria Group


Spojovat si Altrii pouze s Malborkama a Elemkama by ale byla chyba! Především byla Altria původně Philip Morris, k přejmenování došlo v roce 2003. Společnost vlastní 100% podíl v Philip Morris USA. Nejen to, je mateřskou společností třeba firem John Middleton nebo Chateau Ste. Michelle. Vlastnla také 28,7 % v britském společnosti SABMiller (kterou ovšem převzal gigant Anheuser-Busch, ve kterém Altria vlastní 10% podíl), takže potažmo čerpá zisky pokaždé, když si jdete ožrat huby na Gambáňo nebo Radka. Neméně významný je též 88% podíl ve firmě Kraft, které plynou zisky pokaždé, když vdechnete Milku na posezení.

Co se týče portfolia společnosti Altria, je vidět, že je značně diverzifikované a defenzivní. I přesto ovšem firma vykazuje silný růst zisku a nabízí solidní fundament s P/E 10,2 (pouze dočasně vlivem zisku hotovosti při převzetí SABMiller společností Anheuser Busch), Payoutem 31,8 % a dividendovým ziskem 3,23 %. Jak už bývá zvykem, každá americká akcie, která představuje sázku na jistotu, je většinou předražená z hlediska účetní hodnoty s P/B na 12. Altria je jednou ze společností, kterou plánuji držet až do důchodu.

středa 10. května 2017

Nákup_28.4.2017_L Brands

Za peníze utržené z prodeje Coca-coly jsem nakoupil akcii ze sektoru služeb, a to L Brands. Název této společnosti vám asi jen tak nic neřekne, ale třeba budete reagovat jinak, když zmíním značku Victoria's  Secret.

Nákupní cena: 52,28 $



L Brands se zaměřuje na provoz sítě obchodů, kde prodává své vlastní značky luxusního spodního prádla, plavek, atletického oblečení, ponožek... (Victoria's Secret), dále luxusní drogerie, aroma terapie, sprchových gelů (Bath & Body Works), dále šperků, kabelek, parfémů (značky La Senza, Henri Bendel, C.O. Bigelow, White Barn a další). V poslední době trpí L Brands stejným nešvarem, jako ostatní retails - lidé radši nakupují přes internetové servery s dovážkou. Troufnu si ovšem tvrdit, že L Brands bude tvořit jistou výjimku. Když už máte tolik peněz, že si můžete ty kraviny, co prodávají dovolit, tak už nebudete koukat na kdejakou korunu a dáte přednost návštěvě obchodu.

Do L Brands prostě nejdete kupovat intim spray na tancovačku do kulturáku, ani gaťky na chatu. Klientelu tvoří celebrity, bohatší vrstvy a ty považují nákupy v luxusních obchodech za součást jejich životního stylu. Proto si myslím, že L Brands tuto krizi retailu ustojí, přizpůsobí se těm zákazníkům, kteří by přece jen chtěli objednávat online a vrátí se na výsluní, ze kterého spadla.

Akcie spadla od počátku roku 2016 z 90 $ na 50 $. V současnosti se prodává za stále lákavých 53,36 $, při P/E 13,3; P/S 1,29 a divi yieldu 4,54 %. To je na sektor služeb značný nadprůměr. Payout je krásně nízkých 60 %. Zůstává ovšem otázkou, jak to bude s vyplácením mimořádné dividendy. Protože s tou tvoří průměrný růst dividend neuvěřitelných 26 %. I pokud se společnost v tomto roce neodhodlá mimořádnou dividendu vyplatit ve stejné výši, jako v letech minulých, existuje velká pravděpodobnost, že se k této praktice brzy vrátí. 


Prodej_28.4.2017_Coca-cola

Prodejní cena: 42,86 $
Kapitálový zisk: 0 %

Always Coca-cola? Well, not always. Po Coca-cole jsem sáhl jako po velké společnosti, která stabilně vyplácí dividendu. Myslím, že kdybych si akcii v portfoliu ponechal, asi bych nic moc nezkazil. Čekalo by jí minimálně pětileté mrskání na místě. Firma se potýká s klesajícím EPS (zisk na akcii). Dividendu pokrývá ziskem z 97 % a řešení v nedohlednu.

V nedávné době se firma odhodlala ke škrtům v nákladech, propustila několik set lidí z administrativy a sáhla i k prodeji jedné nevýnosné "stáčírny". V současné době je akcie opravdu předražená a nevidím její budoucnost v 10-ti letém horizontu nikterak zářně. Přistoupil jsem tedy k prodeji. Prodal jsem za cenu menší, než jsem nakoupil, přesto jsem prodal akcii "v plusu", protože mi od ní několikrát přišla dividenda. Přebytek byl ale tak malý, že stačil akorát pokrýt náklady. Mám ponaučení pro příště, že akcie s P/E nad 25 a pochmurnou predikcí růstu zisku není vhodná investice.

pondělí 1. května 2017

Investujte sami!

Během deseti měsíců mých investic jsem vedl nespočet konverzací o akciích. Ať už se mě na ně někdo zeptal, nebo jsem ho s mými úvahami mučil nedobrovolně. Za tu dobu jsem nasbíral spoustu důvodů, proč se do investic nepouštět. V tomto článku bych je rád shrnul, částečně vyvrátil a upřesnil. Cílem není dokázat, že mám pravdu, ale spíše povzbudit ty z vás, kdo se nemohou rozhoupat, nebo se vrhli do investic skrze nějakého prostředníka, k tomu, aby přešli na temnou stranu akciových investorů. Join the dark side! Ať už se jedná o fondy, investiční životní pojištění, důchodové připojištění nebo cokoliv jiného, trvám na tom, že se samostatné investice vždy vyplatí více (určitou výjimku tvoří lidé v předdůchodovém věku)!

Fondy vs. samostatné investice

Důvod 1: "No ale já nemám tolik peněz, abych mohl investovat jako ty."
Síla argumentu: slabá

A já zase nemám tolik peněz, abych si mohl dovolit investovat jako vy. Doba předražených brokerů je snad už dávno pryč. Zahraniční konkurence způsobila, že jdou poplatky za využívání služeb brokera dolů. Na kolik vás vyjde jeden nákup na burze? Na NYSE (New Yorská burza cenných papírů) platím za nákup cca 16 CZK, na XETRA (německý obchodní systém) potom něco kolem 50 CZK v závislosti na objemu nákupu. Každý rok potom musím zaplatit poplatek za pozici na burze. Mám akcie z NYSE, XETRA a NASDAQ, platím tedy 3x2,5 EUR, což je cca 202 CZK. Pokud byste chtěli ušetřit, budete prostě nakupovat jenom na jedné burze. Logicky vás nejlevněji vyjde NYSE. V investičním světě platí nepsané pravidlo, že by náklady na investici neměly přesáhnout 1 % objemu investic. Pokud platíte 16 CZK za nákup, měli byste investovat alespoň 1 600 CZK. Nikdo ovšem neřekl, že tuto částku musíte vynaložit každý měsíc. Pokud si tedy připočtete poplatek 2,5 EUR za burzu ročně a dejme tomu, že budete investovat 6x za rok, budou vaše poplatky činit 164 CZK, váš objem investic by měl činit minimálně 16 400 CZK. To dá snad většina lidí dohromady.

A teď fondy. Většina po vás chce, abyste určili nějakou finální částku, o kterou vám jde (WTF? Jak to mám jako kurva vědět?). Co když se fondu nebude dařit a nedosáhnu této částky ani za 15 let? Nebo naopak dojde k naprostému boomu a já ho dosáhnu dříve? Z této částky je vám stanoven poplatek, většinou 5% (za co jako?). Třeba bych měl v plánu nainvestovat 2,5 milionu v průběhu 15-ti let. Takže bych zaplatil 125 000 CZK. No to mě teda podrž. Pokud po vás chce někdo 5% z nějaké vymyšlené částky, měli byste zbystřit a dobře si spočítat, jak to ovlivní váš výnos.

Vypracoval jsem zjednodušený model, ve kterém budeme chtít dosáhnout vysněné částky 130 000 CZK. V jednom případě vložíme prostředky do fondu, který si účtuje vstupní poplatek 5% z cílové částky, 1% z kapitálové hodnoty ročně jako poplatek za správu a 15% ze zisku jako odměnu manažerovi. Tyto poplatky nejsou ničím neobvyklým. Ve druhém případě budeme investovat samostatně přes stejného brokera, jakého používám k investicím já. Čili poplatek 2,5 EUR za rok za burzu a 16 CZK za nákup (budeme nakupovat 6x ročně). Investovat budeme 10 000 CZK ročně (833 CZK měsíčně). Úplně se oprostíme od daně, protože to pro náš výpočet nehraje žádnou roli. Výsledky jsou v nominální hodnotě. Vklad necháme zhodnocovat 10 % ročně, což je jeden z nejlepších výsledků, jaký za rok 2016 důchodové fondy dosáhly. Pokud se nebudeme omezovat pouze na důchodové fondy, najdeme jistě i mnohem výkonnější fondy, otázka je, jak si budou vést v dlouhodobém horizontu a jaká je jejich rizikovost. 10 % je takový střízlivý průměr. Dejme tomu, že nebudeme hloupí a sprostě od fondů jejich taktiky obšlehneme a nakoupíme přesně ty samé akcie, co fond (tyto informace jsou investorům plně k dispozici). Výsledek porovnejte sami (kliknutím zvětšíte):

Fond vs. samostatné investice

Ze záporných hodnot se v případě fondu dostáváte až po 3. roce investování! Nevím jak vám, ale mě připadá tato varianta poněkud drahá. Dokonce i kdybych byl poleno a dosáhl výsledného průměrného zhodnocení pouhých 6,5 %, stejně mě samostatné investování vyjde lépe. Někdo by mohl namítnout, že fondy jsou vhodné pro dlouhodobější horizont. Ano, máte pravdu, ale filozofie poplatků zůstává stejná. Výpočet je velmi zjednodušený, obecně bychom takového zhodnocení nemuseli dosáhnout, protože investujeme pravidelně, měsíčně, a ne jednorázově na začátku roku. Protože jsme ale použili pro obě varianty stejná pravidla, pro naše potřeby srovnání to stačí.

Důvod 2: "Pro mě je to moc riskantní"
Síla argumentu: střední

Míra rizika závisí na podkladovém aktivu. Vždy jde o poměr likvidity, rizika a výnosu. Pokud budete investovat do konzervativních fondů, popřípadě do fondů, které garantují výnos, nedosáhnete dlouhodobě většího výnosu, než který pokryje inflaci. Jednoduše řečeno peníze vám sice nebudou ztrácet hodnotu, ale ani ji nebudou příliš získávat. Poplatky v těchto fondech bývají o něco nižší, ale pořád jsou přítomné. Jediné co tedy neriskujete je fakt, že něco vyděláte.

Pokud budeme porovnávat akciové fondy a samostatné investice do akcií, zůstává riziko skoro stejné. Je pravda, že fond si může dovolit poněkud více diverzifikovat. S naším modelovým případem pořídíte šest akcií za rok. Pokud byste investovali za 1 600 CZK, nebudete si moci u některých akcií dovolit ani jeden kus (například IBM stojí dnes 4 000 CZK). Tato starost vám ve fondech odpadá, neinvestujete do nich sami, kapitál sdílíte s ostatními investory.

Fond je také schopen se díky své velikosti lépe pojistit proti měnovému riziku. Na druhou stranu se vám u samostatného investování vyváží mírně (opravdu mírně) vyšší riziko téměř 100% likviditou. Investiční smlouvy fondů mají své výpovědní lhůty, mohou mít různé sankce za nedodržení atd. Já na druhou stranu jednou kliknu a peníze mám na účtu. Kdykoliv je otevřená burza (kromě víkendů a svátků každý den).

Čím dlouhodobější horizont, tím je riziko menší. Zvláště to platí u pravidelných investic. Měnové riziko, krize, recese... to vše se v průběhu času zprůměruje s růstem akcií. 10-15 let je dost dlouhá doba na to, abyste se dočkali solidního zhodnocení. Pokud jste opravdová konzerva, existuje pro vás jednoduché řešení - zaměřte se na obrovské, krize odolné společnosti, které tu byly dřív, než vaše prababička a které tu budou i pro vaše pravnoučátka.

Důvod 3: "Když já tomu nerozumím, radši to nechám v tom fondu"
Síla argumentu: slabá

Všechny informace jsou od vynálezu a rozšíření internetu volně dostupné. Nepotřebujete velký objem informací. Existují internetová fóra, kde vám poradí zkušenější investoři, blogy různých investorů, kteří sdílí svá vzorová portfolia. Stačí je jenom následovat. Dokonce jsou na internetu už přednastavené filtry akcií. Zadáte "co by koupil právě teď Warren Buffett" a vylezou vám podhodnocené firmy přesně podle filtru, který používá tento věštec z Omahy. Dokonce můžete na stránkách gurufocus sledovat, co zrovna vlastní, za kolik a kde to koupil.

Pokud si dáte trochu víc práce, můžete se naučit analyzovat společnosti sami. Není to tak těžké. Nejde to samozřejmě hned, i já své názory přehodnocuji a postupně se dovzdělávám. Zrovna před pár dny jsem jednu svou investici přehodnotil, akcii prodal a koupil jinou. 

Když se podívám na některé fondy tolik proklamované finančními poradci, vstávají mi vlasy hrůzou na hlavě. Velká část správců těchto fondů má ty koule na to, aby za ty nehorázné poplatky, co si účtují, investovali peníze investorů do dalších fondů. Nemají tedy žádnou práci. Prostě vytvoří fond z dalších fondů, o které se již někdo stará. Na toto opravdu nepotřebujete vysokou školu, zvládne to průměrně vycvičený makak. To samé platí o indexových fondech. Prostě jen nakoupí ve stejném poměru akcie všech společností na burze. Jasný, zdá se to logické, indexy v průměru rostou, ale proč bych tam měl mít akcie nějaké společnosti na výrobu opiček na gumě z Kambodži. Za ty prachy by se mělo u správce fondu kouřit jenom z komína.

Budete se divit, ale v USA jsou samostatné investice do akcií poměrně hojně rozšířené a spousta lidí jim dává přednost před státem podporovaným penzijkem. Akcie kupují i staré babičky, na internetu se dají najít spousty příběhů těchto žen. Pokud to zvládne stará babička z Ameriky, nerozumím argumentům mladých lidí, kteří tomu "nerozumějí".


Důvod 4: "Když ty seš blázen, mě by to nebavilo"
Síla argumentu: silná

Osobně považuji fakt, že jsem do tohoto světa akcií, dividend a trhů pronikl, za největší úspěch od dokončení vysoké školy. Nejde totiž jen o zisk, ale o ekonomický rozhled, znalost událostí, které hýbou světem, provázanost s politikou a podobně. Nic se nevyrovná tomu, když si na konci dne sednete k PC a sledujete, jak vaše akcie reagují na  různé události.

Další odměnou vám je fakt, že vidíte, jak si vedou jednotlivé společnosti ve vašem portfoliu a hlavně CHODÍ VÁM DIVIDENDY. Ve fondu těžko tyto skutečnosti vysledujete. Nemůžete o ničem rozhodovat.

Chápu ale, že ne každý musí být nutně tak zapálený. Proto považuji tento argument jako silný, koho to nebaví, měl by opravdu volit spíše fond.

Důvod 5: "Nejlepší je penzijko, tam mi dává peníze stát i zaměstnavatel a to mi nikdo nevezme"
Síla argumentu: střední 

Ano, ale... Dost záleží na tom, kolik vám je let. Každý správný finanční poradce vám řekne, že čím dříve začnete, tím lépe. Já s tím naprosto souhlasím. Ale pro mě jsou jasnou volbou akcie. Klidně se obejdu bez státní podpory a bez podpory zaměstnavatele. Při mém objemu investic by tvořily tyto příspěvky už druhý rok zanedbatelnou částku, která by mi nestála za tu chabou likviditu.

Musíte si uvědomit, že pokud skutečně chcete vypít pohár výhod penzijka až do dna, zafixujete své peníze na neskutečně dlouhé období. Pokud je vám 26, budou vaše peníze fixované po dobu skoro 40-ti let. V článku Třetí pilíř pod drobnohledem, jsem dopodrobna vysvětlil, co se s penězi děje. Od té doby vláda odsouhlasila novou maximální výši pro daňové odpočty. Nyní můžete získat ročně slevu na dani až do výše 3 600 CZK a to při spoření 3 000 CZK měsíčně, současně dostanete podporu 230 CZK měsíčně. Státní podpora je vedena přímo do fondu a je součástí peněz, které se vám zhodnocují. Úleva na dani nikoliv. Tu prostě dostanete po vyplnění daňového přiznání.

Dejme tomu, že tedy skutečně dáte 3000 CZK měsíčně do tohoto produktu. Platí to samé, co pro fond, protože peníze od vás se budou zhodnocovat opět ve fondu. U penzijka ovšem nebývá zvykem platit vstupní poplatek, značná výhoda. Dál budete ovšem platit poplatky za správu i za zisk (ve výpočtu 1 % z celkové hodnoty + 15% ze zisku). A tento fakt je v dlouhodobém horizontu jasná nevýhoda. Ročně tedy vložíte do fondu 36 000 CZK. Od státu dostanete ročně maximální podporu
6 360 CZK. Buďme optimisté a řekněme, že vám zaměstnavatel přidá 500 CZK měsíčně. Celkem tedy z cizích zdrojů dostanete 12 360 CZK ročně. Celkem terno, ne? Prvních 5 let určitě, potom se tato podpora rozplyne v porovnání s poplatky jako pára nad hrncem.

Oproti tomu u akcií dostanete od státu velký kulový. Nemusíte ovšem nikomu platit žádné zbytečné poplatky. Nejste vázáni žádnou smlouvou, můžete vaše investice kdykoliv přerušit, část akcií prodat, klidně investovat více, méně, dokonce budete dostávat dividendy, takže můžete jít do důchodu dříve než v 65-ti letech, pokud vám příjem z dividend bude stačit! Co více, až jednou zemřete, zdědí vaše akcie vaše děti (nebo mladá vdova) a až přijde doba, kdy se naučí počítat a pochopí hodnotu peněz, zjistí, že nikdy nemusí pracovat, protože jejich táta četl můj blog a vysral se na fondy.

Ve variantě investic do akcií budeme počítat, že budeme nakupovat na 3 různých burzách. Poplatek se tedy zvýší na 7,5 EUR ročně. Dále budeme počítat, že nebudeme nakupovat pouze na NYSE za 16 CZK, ale i na XETRA za 50 CZK. Celkem uskutečníme 6 nákupů za rok. Průměrně tedy zaplatíme ročně 202 CZK za burzu + 198 CZK za 6 nákupů.

Následující výpočet je velmi zjednodušený. Zanedbává inflaci, zanedbává zdanění a hlavně ceteris fucking paribus (v průběhu času zůstanou všechny podmínky neměnné). Právě poslední skutečnost je spíše utopie. Stát neustále mění zákony, broker může zdražit poplatky, pojišťovna může zkrachovat, na hlavu vám může spadnout vrtulník nebo přiletí Aštar Šeran a zavládne ráj na zemi. Počítejme s průměrným zhodnocením vkladu ve výši 7 % ročně v obou dvou případech. Zde jsou výsledky:

Spoření v rámci penzijka
 
Investice do akcií

Jak můžete vidět, ačkoliv je v krátkodobém horizontu podpora od státu a zaměstnavatele solidní boost, v dlouhodobém horizontu se skutečně rozpustí v poplatcích. Investice do akcií hravě překonají výnos z penzijka v roce 13. A to právě proto, že poplatky brokerovi jsou oproti poplatkům fondům opravdu zanedbatelné. Proto tedy pokud vám zbývá 13 let do důchodu a jste si jisti, že chcete vyměnit o něco větší zisk za nesmírně nelikvidní finanční produkt, můžete zvolit penzijko. Nejlépe ale uděláte, pokud založíte penzijko v době 5 let před důchodovým věkem. Poté ho v souladu se smlouvou po dosažení důchodového věku vyberete a získáte solidní zisk. To jsou ale extrémní případy a kdo ví, co s námi bude, až budeme mít 5 let do důchodu.

Srovnání ročního výnosu penzijka a samostatné investice do akcií

Co říci závěrem? Doufám, že jsem při výpočtech neudělal žádnou školáckou chybu, kdyby ano, dejte mi vědět. Musíte si uvědomit, že daná čísla nejsou (na rozdíl od výpočtu v článku Třetí pilíř pod drobnohledem) očištěna o inflaci ani o daň ze zisku, šlo mi o srovnání. Skutečný výnos bude vlivem inflace a daňového zatížení nižší u obou případů. Hlavním lákadlem na samostatném investování je svoboda. Žádné peníze nejsou nikde vázané. Pokud budete nutně peníze potřebovat, kdykoliv je můžete z investic vyvázat. To u penzijka bez velkých ztrát na podpoře nedokážete. Díky za pozornost a pokud se vám článek líbil, klidně sdílejte, lajkujte a šiřte osvětu.