Stránky

pondělí 17. října 2016

Nákup_13.10.2016_Reynolds American

Kouříme, žvýkáme, šňupeme! Nejlépe značky Camel, Newport, Pall Mall, Kent, Doral, Misty, Capri, Natural American Spirit, Grizzly a Kodiak. Všechny tyto patří pod tabákového výrobce Reynolds American. Vypadá to, že kupuji samé zlé firmy. První Coca-Colu, potom ropáky a nakonec výrobce cigaret. Příště to bude třeba Lockheed Martin, abychom dílo dočinili.

Reynolds American

Nákupní cena: 47,1 $

Některé ze značek patřící pod RJ

Zaprvé, kouření je špatné, ááááno? Takže nekuřte. Motivací by vám mohlo být, že když budete kouřit, tak ten arogantní blb, co píše tento blog bude bohatý. Ovšem pozor! Výrobky značky RJ můžete klidně konzumovat v libovolném množství, protože jak se dozvíte na jejich stránkách, je jejich vize postavena na úctyhodných pilířích: tabák & zdraví, omezení tabákových výrobků, starost o konzumenty tabákových výrobků a snížení škodlivých účinků a důsledků konzumace tabákových výrobků. No není to krása?

Mě je třeba jejich vize celkem ukradená, protože stejně jako mně, jim jde jen o výdělek a ne o vaše zdraví. Podívejme se spíše na jejich účetnictví. Parádní, v sektoru spotřebního zboží nevídané, P/E na hodnotě 12,77; očekávaný růst v příštím roce kolem 11 % a průměrný růst zisku na akcii v následujících 5-ti letech odhadován na 12 %. co víc od akcie chtít? No pravda, je trochu předražená, co se týče P/S a P/B, ale co taky chtít od cigaretáře za kapitál?

Jedná se o druhou největší tabákovou firmu v USA, vzniklou fůzí mezi British American Tobacco a R. J. Reynolds Tobacco Company v roce 2004. Její prodeje pokrývají cca 28 % veškeré spotřeby tabáku v USA. No a co mi držba akcií této firmy přinese? No zejména 3,9 % dividendy, které se každoročně úctyhodně zvedají.

Nakonec malé zamyšlení nad vývojem přístupu k životnímu stylu. Tabák je tak trochu na ústupu. Alespoň v západních zemích, kde si lidé uvědomují jeho škodlivost. Na krabičky se musí povinně lepit škaredé obrázky, v některých zemích dokonce musí být krabičky unifikované (i název značky musí být stejným fontem a velikostí). V naší krásné zemi se pořád spekuluje o totálním zákazu kouření v restauracích. Já jsem ovšem optimista. Ostatně jinak bych tu akcii nekupoval. Kouřilo se, kouří a kouřit se bude a když ne, nepochybuji, že tato firma přesměruje své úsilí i do jiných odvětví.

neděle 9. října 2016

Jak zhodnotit peníze (investice)

Myslím, že to, co jsem vám sdělil doteď, vám dokáže říct i průměrně frustrovaný finanční poradce. Budete s ním muset ale trávit váš volný čas v nějaké kavárně druhé třídy, sdělit mu své finanční poměry a dát mu číslo na pět vašich známých, které bude otravovat úplně stejným způsobem.

Pokud opravdu čtete mé příspěvky, dozvěděli jste se, jak to nedělat. Nyní přistoupíme k dalšímu kroku a to k postupnému vytažení hlavy z prdele. Začneme investovat.

Co je to ta investice? Jak už jsem naznačoval, při investici něco nakoupíme a čekáme, že hodnota toho něčeho poroste. Následně to prodáme a máme více! Magie! Zní to trochu jako obchod, nebo podnikání, co? Ono to totiž nic jiného ani není. Obchodník koupí zboží za cenu x a prodá ho za cenu x+y, přičemž y je jeho zisk. Obecně se dají investoři z hlediska zkušeností rozdělit do dvou skupin:
  1. Ti, kteří mají hlavu stále napůl cesty v rektu
  2. Ti, kteří vytáhli hlavu z prdele a začali ji používat
První skupina objevila, že se dají obejít banky. Rozhodli se podstoupit malé riziko a odměnou jim za to budou vyšší zisky. Ovšem pořád tak nějak investují přes prostředníka. Druhá skupina se dostala ještě dál. Rozhodla se obejít zprostředkovatele, podstoupit riziko v plné výši a užívat si vysokého zhodnocení svých vkladů a to všechno na vlastní pěst.

Hlava napůl cesty

 

Průměrnému českému Pepíkovi zazvonil telefon. Bývalá spolužačka, prý začala dělat do financí a má pro něj skvělou nabídku, která se prostě neodmítá. Bohužel, jak se za chvíli doví, anální sex to není. V restauraci druhé kategorie mu zaplatí kávu a natluče do hlavy neskutečné klíny. Pepovi to nedá a uvrtá se do pravidelného investování přes investiční společnost. Chce přece ten pasivní příjem, aby nemusel věčně dělat za 15 000 Kč hrubého.

Pepa se ocitl na konci potravinového řetězce. Investiční společnost ušetřila peníze za marketing, protože finanční poradkyně uvrtala ovečku do investice u ní. Za to dostala poradkyně odměnu ve formě provize. Investiční společnost si smlsne na poplatcích, které klient rád zaplatí za to, že se mu bude společnost o penízky starat a ukrojí si něco i ze slibovaného zisku. To všechno s nulovou odpovědností za vklad klienta. I investiční společnosti musí někde svá aktiva nakupovat a prodávat. Tyto nákupy a prodeje stojí peníze. Ty se platí obchodníkovi. Obchodník zase platí burze. Takto bychom mohli pokračovat dál, až se smyčkou dostaneme zpátky k Pepíkovi, kterej dělá KOPRa (koncového pracovníka) u ČEZu, jejichž akcie investiční společnost nakoupila. 

Logicky by se dalo předpokládat, že se bude investiční společnost o fondy starat, aby měly dobrou pověst a přilákaly další investory. To určitě platí o dlouhodobých fondech, jako jsou například ty penzijní. Investiční fondy se ale dají jednoduše rušit, transformovat, slučovat a zakrývat tak úspěšně neschopnost jejich manažerů.

Fondy investují do různých instrumentů. Máte jich na trhu nespočet, stačí si jen vybrat. Investuje se třeba do komodit, akcií a jejich derivátů, dluhopisů, drahých kovů, umění, nemovitostí nebo dalších fondů. Za své peníze si jednoduše koupíte určitý podíl ve fondu a ten můžete časem, až se zhodnotí, prodat. Stejně jako u důchodového spoření/připojištění/kočkopes, vás bude zajímat především výkon fondu tj. jak si fond dlouhobě vede. Dále také, kdo fond spravuje, jaké jsou jeho záměry s fondem do budoucna, v jaké měně, geografickém regionu nebo sektoru ekonomiky jsou peníze investovány. Hlavním úskalím fondů jsou ale vždy nakonec poplatky. Ty platíte ať už vám fond něco vydělal, nebo ne. Detailně se tomu věnuji v článku Třetí pilíř pod drobnohledem, kde je celá problematika ukázána na důchodových fondech.

Asistované investiční služby nemusí představovat jenom fondy. Může se jedna i o vašeho soukromého brokera/poradce pro trading. Ten vás v podstatě otravuje třeba i několikrát denně na telefonu se super nabídkou na vyklesanou akcii, která poroste v příštím týdnu do nebe. V podstatě jste právě toto mohli vidět ve The Wolf of Wallstreet, DiCaprio volal s nadšením v hlase a prodával hnůj. Pamatujte, že brokerovi půjde vždy o co největší frekvenci obchodů, protože z obchodních transakcí a z peněz, které za ně zaplatíte broker žije. Navíc vás bude broker pravděpodobně přemlouvat, že vaše investice k pořádnému výdělku nestačí a máte sáhnout po "páce" tzn. půjčit si od brokera peníze za nehorázný úrok.

 

Hlava venku

 

Gratuluji, ještě si ji nezapomeňte otřít! Ano, všechny předem popsané instituce se dají úplně s klidem obejít. Je to sice smutné, ale ve světě financí se vás budou snažit okrást častěji, než kdekoliv jinde. Můžete si sami koupit zlato, certifikát, dluhopis, akcii nebo nemovitost (to jste ale asi věděli...). Můj blog se bude soustředit především na akcie. Proč? Protože akcie = podíl ve firmě. Poměr likvidity, rizika a výnosu je podle mě u akcií nejpříznivější. Plus je zde výhoda jejich "movitosti". Další výhodou je, že akciová investice se  zhodnocuje (popřípadě znehodnocuje) skrze cenu akcie, ale po celou dobu vám z držené akcie plyne dividenda. Samozřejmě pokud akcie dobře a pečlivě vybraná. Když se rozhodnete investovat sami investovat do akcií, budete k tomu potřebovat pár věcí.

1) Investiční strategii;
2) schopnost zachovat klidnou hlavu;
3) alespoň základy anglického jazyka;
4) schopnost analyticky myslet;
5) znalost fundamentální analýzy;
6) účet u brokera s přístupem na různé trhy;
7) trochu toho času, koule, mozek a víru.

Není to tak hrozné, jak to vypadá a pokud budete dále sledovat můj blog, postupně se tím můžeme prokousat. Za toto "osamostatnění" vám bude odměnou nadstandardní zisk. A pokud ne, může vás alespoň hřát u srdíčka, že jste si peníze pro*ebali sami a nikdo to nebude svádět třeba na chudáky z Oufaubí. Pořád lepší, než hrát třeba automaty.

Na jednotlivé aspekty investic do akcií se podíváme zase příště. Abyste si nemysleli, že jsem zlý a tvrdím o vás, že máte hlavu napůl v zadnici, tak dodávám, že jsou i hodné fondy, které vás zase tak moc neokradou a nechají vás i něco vydělat. Stejně jako jsou hodní finanční poradci, kteří vás nenavezou zase do takového průseru, ale třeba jenom do polovičního. Ještě dodám, že výhodou investic přes prostředníka je, že nebudete potřebovat body 1 - 7 zmíněné výše. Prostě jenom nakoupíte a až uznáte za vhodné, prodáte. Zvláště podmínka času je důležitá. Ne každý má čas a chuť screenovat vhodné akcie k nákupu a hrabat se v účetnictví firmy.

úterý 4. října 2016

Nákup_14.9.2016_Royal Dutch Shell (A)

Neměl jsem moc času věnovat se blogu a tak píši o nákupu až po nějaké době. Dobře, čas jsem měl, ale byl jsem línej a nemocnej a obecně spíš pařil DOTU. Ale tentokrát jsem šel do rizika a koupil těžaře. Proč? Čtěte dál!

Royal Dutch Shell 


Nákupní cena: 49,00 $

Logo firmy Royal Dutch Shell

Ale Michale každý přece ví, že ropa je teď nízko, protože je převis nabídky nad poptávkou a těžba v Rusku láme rekordy, z Iránu byly sňaty ekonomické sankce a pomalu se stabilizuje situace v Iráku. Proč jsem koupil Shell? Protože mám rád mušličky! 

No dobře, nebuďme úchylní a podívejme se, co je možné, se dozvědět o firmě. Jedná se o druhou největší ropnou společnost na světě. Firma vznikla v roce 1907 fůzí firem Royal Dutch Petroleum a Shell. Hlavní aktivitou firmy je bezesporu těžba ropy. Firma se však zabývá i jejím zpracováním, petrochemií, průzkumnými vrty, distribucí, marketingem, výrobou energie a tradingem. Bez zajímavosti nejsou ani investice firmy do obnovitelných zdrojů energie, jako jsou větrné elektrárny a biopaliva.

Fundamentnálně je firma lákavá hlavně z hlediska dividendového výnosu, který činí v současnosti 7,47 % z ceny akcie. P/S je také na velmi příznivé úrovni 0,89 a poměr ceny akcie k účetní hodnotě firmy na akcii je 1,06. Od roku 2005 do roku 2014 (kdy začala ropná krize) firma dividendu pravidelně zvyšovala a od začátku krize udržuje dividendu na stejné výši a to i přes výrazný propad zisku. To ve mě vzbuzuje důvěru v tuto akcii. Myslím, že firma krizi v pohodě přečká a budu doufat, že nesáhne po snížení divided.

V době, kdy jsem akcii kupoval jsem samozřejmě neměl ani tušení, že se země OPEC dohodnou na omezení těžby ropy. S akcií to zamávalo a její cena vyletěla vzhůru. Reálně ale v tomto opatření žádný větší přínos nevidím. Čekám pomalý růst a návrat cen ropy na její původní úroveň z roku 2014 zhruba do dvou let. Protože jsem dlouhodobý investor, aktuální růst ceny mě moc nezajímá. I když na psychiku samozřejmě působí lépe spíše zelená barva než červené mínusové hodnoty.

Tak pěkně jezděte a tankujte jenom u čerpacích stanic Shell! Pevně doufám, že tankujete do Mercedesů a BMW, které máte pojištěné u Munich RE a na cestu si koupíte zdravý nápoj Coca Cola, což byla u mě asi ta nejméně uvážená investice!