Stránky

úterý 29. října 2019

Vyhodnocení dotazníku a dilema blogerovo

Úvodem bych chtěl velmi poděkovat těm 52 lidem, kteří si našli chvilku volného času a vyplnili dotazník. Chtěl bych se nyní s vámi podělit o získané statistiky a hlavně reagovat na podnětné návrhy. Pokud jste dotazník ještě nevyplnili, klidně můžete i teď, nechám ho otevřený.

Džender

Tady je to poměrně snadné, blog čtou z velké většiny muži (49), ale našly se i 3 ženy. Chápu, že téma je blízké spíše pánské části populace, přesto kudos všem ženám, které se o toto téma zajímají. Před nějakou dobou jsem dostal v komentářích sprda za to, že se do ženských navážím ve smyslu jejich finanční (ne)gramotnosti. Samozřejmě jsme si vědom, že může panovat i situace opačná a znám ženy, které spravují jmění společné oběma partnerům. Změním kvůli tomu způsob vyjadřování? Asi ne, upřímně celý blog je psaný se značnou mírou nadsázky.

Věk

Nejmladšímu čtenáři je 22 let, nejstaršímu naopak 61. Věkový průměr je krásných ježíšovských 33 let a medián vychází na 30 let. Největší množství je ve věku 28 let, což si vysvětluji věrnými čtenáři z mého sociálního okruhu. Osobně bych čekal průměr trochu nižší, ale vysvětluji si to tím, že lidé starší 30 let disponují vyššími příjmy a mají možnost volnou hotovost investovat.

Vzdělání

Více než polovina (53,5 %) respondentů má magisterské vzdělání, 3 respondenti dokonce postgraduální (jen doufám, že ne z ekonomie). 13,5 % tvoří bakaláři, 23 % středoškolsky vzdělaní a po 2 % jsou respondenti s výučním listem nebo základní školou. Tady naopak příliš překvapený nejsem, vysoký podíl vysokoškoláků jsem očekával. V žádném případě tím ovšem netvrdím, že je vysoká škola nutností k pochopení tohoto blogu. Naopak, školy jsou často překážkou ve vzdělání.

Povolání

73 % respondentů tvoří zaměstnanci ze soukromého sektoru. 10 % jsou OSVČ a 17 % tvoří státní zaměstnanci. Zde jsem čekal vyšší podíl podnikatelů oproti zaměstnaneckému poměru. Sám se chystám zřídit k práci živnost a jsem velice zvědav, jak se mi bude dařit. Láká mě myšlenka být alespoň částečně pánem svého času a dostávat odměnu přímo úměrnou odvedené práci.

Money

Zde jsem buď špatně formuloval otázku, nebo jsou respondenti opravdoví boháči. Mám trochu podezření, že určitá část odpovědí je za rok a ne za měsíc. Přesto se pokusím odpovědi nějak statisticky vyhodnotit, zcela jistě ovšem dojde ke zkreslení. Abych se dopracoval rozumných výsledků, vyloučím odpověď "50". Do příjmové skupiny do 100 000 Kč čistého měsíčně se vešla většina respondentů. Pokud bych tedy vyšší příjem bral jako neporozumění otázce, tak průměrný měsíční čistý příjem respondentů za posledních 12 měsíců činí 40 000 CZK. Medián poté vychází na 38 000 CZK. Jako nejvyšší čistý měsíční příjem někdo uvedl 3 000 000 CZK.

Aktiva

Výsledky této otázky budu prezentovat raději graficky:

Zde je zajímavé, že méně než polovina respondentů nemá peníze alokované v nemovitosti. Při věkovém mediánu 30 let bych očekával větší podíl. Je ovšem možné, že někteří nepovažují vlastní bydlení za investici. Graf určitě odráží diverzifikaci a jsem rád za značný podíl poslední položky.

Jmění uložené v aktivech

Průměr investovaného objemu peněz je 2 500 000 CZK, medián potom 1 000 000 CZK. Rozdíl mezi průměrem a mediánem je dán zejména jednou odpovědí, která se značně lišila od zbytku a tvořila 40 000 000 CZK. Zde byly výsledky v souladu s mým očekáváním.

Likes & dislikes

 

Této části si jako bloger – amatér vážím nejvíce. Děkuji za hřejivá slova chvály. Jsem rád za interakci se čtenáři alespoň tímto způsobem. Vaše odpovědi mi poskytly návod, jak postupovat s blogem dále. Přinesly ovšem také staronové dilema. Pojďme odpovědi rozebrat a budu rád za další komentáře pod článkem.


Kvalita vs. kvantita

Jsem plně zaměstnaným mužem a nikoliv rentiérem, takže na blog opravdu není tolik času. Na druhou stranu jsem ve svém životě nedávno identifikoval činnosti, které mi nikterak neprospívají a zaberou značnou část mého volného času. Proto snad frekvenci psaní zvýším. Zatím nápady na články nedošly a jistě si mnozí všimli, že jsem načrtl určité seriály, které zatím nemají pokračování. Abych zachoval stávající kvalitu, nemohu pravidelně psát více, než 3 články měsíčně. Alibisticky (a naprosto záměrně) jsem nazval blog "občasník", abych se vyhnul povinnosti přispívat.

Profesionálnější vzhled vs. monetizace

Přemýšlel jsem nad migrací na nějaké vlastní webové stránky, které by mi umožnily větší kreativitu. Vybudovat podobné stránky a odmigrovat příspěvky by kladlo velké nároky na čas. Doména a hosting také něco stojí a pochybuji, že by náklady zaplatila reklama (stejně určitě máte, vy syčáci, zaplej adblock). Platforma blogspot od Googlu je skutečně jednoduchá. Vlastní web tedy úplně nevylučuji, ale v brzké době vám bude muset stačit nuzný starý blog.

Jako správný Žid bych byl ochoten přemýšlet nad nějakou tou monetizací. Nenapadá mě ovšem žádná rozumná forma. Reklamy se mi příčí z principu. Komu bych reklamu dělal? Bankám? Mnou   (částečně) proklínaným fondům? Nebo brokerovi? Já tyto společnosti moc v lásce nemám. Moje nároky na investiční platformu jsou následující: aby to moc nestálo, aby to bylo jednoduché, aby mě nikdo neotravoval. Placený přístup je také zcestný, zase tak odborné články nepíšu. Jediné, co mě napadlo (a neskutečně by mě bavilo) by byl nějaký ucelený e-book, který bych prodával. Něco jako "Cesta finančního negramoty". Zatím s tím ovšem počkám, za pár let, až budu dále na mé cestě k finanční nezávislosti, bude vhodnější doba.

Oznámení nového článku

Pokud chcete být informováni o novém článku, lze využít RSS (napravo dole). Chápu, že je to v dnešní době trochu nemotorné a tak mohu založit Facebookovou stránku, kterou můžete lajknout a zapnout odběr. Jinak mě žádné řešení nenapadá. Značně to zefektivní i potenciální diskuzi. Na krátký příspěvek/myšlenku bych si také našel čas častěji.

O jakých akciích uvažuješ, indikátory a jak přemýšlíš

Sem tam to zmíním v jednotlivých článcích. Své tipy mohu poskytnout, ale určitě bych nikomu neradil se jimi řídit. Indikátory a celkově můj pohled myslím popisuji dostatečně. Ostatně je o tom celý tento blog. Mé myšlení určitě není neměnné. Nejsem dogmatik (a když to tak vypadá, věřte, že jde o nadsázku), jak řekl génius české politiky: "Názor nemění jenom blbec". Vlastně by se dalo říci, že se učím zároveň s tím, jak píši blog. Do budoucna bych chtěl dodělat videoseriál o finvizu. tak bych snad mohl zařadit i nějaký ten cvičný screening. Zaujal mě i návrh, abych popsal akcie, nad kterými neuvažuji. 

Demokratizace blogu

Jeden respondent mi naordinoval 5 článků měsíčně. Druhý byl shovívavější a chce hlasování o tématu dalšího článku. Ten druhý nápad se mi vcelku zamlouvá. Mohli bychom to realizovat právě na té facebookové stránce. Prozatím klidně pište do komentáře. Jen upozorňuji na riziko toho, že si vymyslíte téma, o kterém vím úplný výkal.

Jsi hnusný sprosťák

Jazyk blogu je záměrně zvolen takto. Chtěl jsem dosáhnout kontrastu s finančními weby, které jsou typické korektním vyjadřováním, ale obsahem se jedná jen o vatu. Vulgarity mají za cíl budovat image prosťáčka, který selským rozumem kouká na korporátní svět a snaží se, majíce slámu v holínkách, alokovat své těžce vydřené groše do těch správných aktiv. Navíc když může prezident... Takže vzhůru k nosní inhalaci benzoylmethylekgoninu z rekta ukrajinské profesionální společnice!

Složitost, partnerka nechápe

Toto je pro mě velice podnětné. To, aby běžný čtenář chápal text, je pro mě prioritní. Na druhou stranu nemohu pořád začínat na zelené louce. Blog je třeba číst postupně, nejlépe chronologicky tak, jak byly vydané články. Mohu se pokusit o nějaké odkazování, nebo vytvoření webové "mapy".

Brojení proti stavebku a koupils byt

Každý za své. Přijde ti stavebko jako vhodný nástroj? Dej prachy do stavebka. Mně vadila jeho adorace a tak jsem považoval za vhodné vytvořit protipól. Byt byl zatím má nejlepší investice. Sad, but true. Za ty 4 měsíce, co ho vlastním, jsme vysledoval, že se ten samý prodává o vchod vedle za cenu o 500 000 Kč výš. Názor jsem změnil pod tíhou situace. Když jsem s blogem začínal, bydlel jsem 6 hodin cesty vlakem od nejbližší spřízněné duše. Každý, s kým jsem přišel do styku (včetně nadřízených) mě do nákupu nemovitosti tlačil. Moje brojení tudíž mělo opodstatnění za hranicemi tohoto blogu. Ukázalo se, že jsem udělal dobře. Po dvou letech jsem se stěhoval a kdybych tehdy koupil nemovitost, splakal bych. 

Akcie s vyšším dividendovým výnosem

Dočkáš se, teď mi na REITs nepřijde úplně dobrá doba. Určitě budu tyto společnosti kupovat v závěrečných dvou letech před mým odchodem do "důchodu" (2025, 2026, když bohové dají)

Novinky v reakci na vaše podněty

V zásadě jsem se rozhodl trochu "překopat" hlavní menu. Je tedy možné, že blog bude dočasně mírně pochroumaný.

Plánuji založit sekci "Investiční log", kam prostě ihned po nákupu uveřejním co, kdy, kde a za kolik jsem koupil. Bez nějakého dalšího komentáře. Článek s informacemi o společnosti bude následovat až s odstupem. Tím získáte aktuální přehled o mých nákupech. V sekci Mé portfolio bude nově mé aktuální portfolio a "justification" jednotlivých nákupů budu uvádět v nové sekci.

Závěrem

Všechny vaše návrhy, i ty zde nezmíněné, jsem zaznamenal a vezmu je v úvahu. Ještě jednou děkuji. V tedy spočívá to dilema? Jak moc se chci bez nároku na odměnu tomuto blogu věnovat. Jak jsem naznačil, chci teď ke stálému zaměstnání rozjet ještě živnost a tak se mi do monetizace blogu a migrace na vlastní webovky nechce. S četností příspěvků bych ale něco udělat mohl. A co bych chtěl já od vás?

- diskutujte, trochu to tu oživme.
- navrhujte, komunikujte se mnou i sami mezi sebou
- zrušte svá stavebka
- nakopněte svého finančního poradce do zadku
- žijte a investujte

sobota 19. října 2019

Dotazník Finančního negramoty

Ahoj!

Doteď jste pasivně hltali z mé studnice moudrosti a proto nastal čas mi mou neskonalou laskavost vrátit. Připravil jsem takový malý, naprosto anonymní dotazníček, který má nejen ukojit mou neskutečnou zvědavost, ale i pomoci se zkvalitněním tohoto blogu.

Odkaz na dotazník:


Předem děkuji všem za vyplnění a investicím zdar!

pátek 18. října 2019

Video Killed the Radio Star!

Když Trevorn Horn napsal tuto píseň, inspiroval se povídkou "Sound-Sweep". Svým obsahem píseň pojednává, zjednodušeně řečeno, o hudebníkovi, jehož kariéra vzala za předčasný konec vlivem nástupu šíření televizního vysílání.

Do prdele Michale, o čem to zase píšeš, věnuj se investování a přihraj nějakej tip na akcii s P/B pod 3 a P/E pod 15!

Můj investiční horizont pro drtivou většinu mého portfolia je skutečně dlouhý. Svou rodinou anamnézu jsem radši příliš nezkoumal, ale minimálně do 60 bych tu mohl být. Pokud se mi skutečně povede opustit zaměstnání (byť třeba jen dočasně, za účelem cestování) ve věku 35 let, budou dividendy tvořit podstatnou část mého pasivního příjmu. Teď na chvilku zapomeňte na všechna P/B, P/E a P/S, zavřete oči a zeptejte se sami sebe: "Jak bude vypadat svět za příštích 10, 20 či 30 let?"

Na webu Seeking Alpha působí uživatel s nickem Buyandhold 2012. On, a před ním jeho matka, spravují na naše poměry neskutečně hodnotné portfolio. Jak již název napovídá, akcie nakoupili a nikdy neprodali. Jeho matka nakupovala akcie ještě v době, kdy jste museli nasednout do auta, dojet třeba do 300 km vzdáleného města, kde jste ústně, popřípadě písemně zažádali o nákup akcií za patřičnou cenu. Tento pokyn byl poté opět ústně nebo písemně proveden na burze, kde na sebe hulákali makléři jeden přes druhého. Dnes se křivka nabídky a poptávky protíná elegantně a celá transakce vám nezabere ani 5 vteřin. Pro výběr společnosti na celoživotní či dokonce mezigenerační držení vám fundamentální analýza moc nepomůže. Ani dividend aristocrats/kings/zombies nemusí nutně znamenat jistotu.

Ekonomika a trendy jsou vlivem globalizace čím dál dynamičtější, a tak manažerům společností nezbývá, než se neustále dokola ujišťovat o tom, jestli jim něco neutíká. Pojďme se podívat, kterým společnostem ujel vlak, kterým právě ujíždí a které naopak úspěšně přesedlaly a vezou se na vlně nových trendů. A nebo na ty, které si dál jedou tu svoji a u nichž jsou základy business modelu neotřesitelně zakotveny ve spotřebních kořenech celosvětové populace.

Retail pod tlakem


Když jsem poprvé zaslechl slovo Amazon, byl ještě tento malý e-shop spojovaný především s knihami. Nyní se tento moloch pere o první místo v tržní kapitalizaci s firmami Apple a Microsoft.

Když potřebuji koupit nějakou elektroniku, většinou zavítám na stránky Alza.cz. Proč? Důvodů je několik:
  1. Přehlednost. E-shop je prostě vymazlenej.
  2. Recenze uživatelů. Na jednom místě, přehledné, moderované.
  3. Systém doručení zboží. Dle potřeb zákazníka.
  4. Reklamace. V porovnání s jinými e-shopy poměrně spolehlivá.
  5. Ucházející ceny. Menší e-shopy jsou samozřejmě levnější, ale kvalita služeb je jinde.
Doby, kdy Alza prodávala počítače a mobily jsou dávno pryč. Dnes na Alze koupíte potřeby pro zvířata, kutily, turisty a sportovce. Dokonce pořídíte na Alze i auto, traktůrek a parfém pro starou.  Alza také vyrábí vlastní zboží pod značkou Alza Power (různé doplňky, kabely, reproduktory). Kde nakupujete elektroniku vy? V elektru v obchoďácích? Kameném obchodě na maloměstě? Pokud jste se narodili po roce 1990, tak pochybuji. Amazon šel ještě dál. Má vlastní nabídku širokého sortimentu zboží, smlouvy s třetími stranami, šíří obsah (rozuměj knihy, videa, hudbu a podobně), konkuruje Netflixu s vlastní předplacenou službou, vydává kreditní karty nebo nabízí dopravní služby a to prosím pěkně po celém světě.

Pamatuji časy, kdy jsem nakupoval jinak. Nasedli jsme s mamkou na autobus a jeli do okresního města, kde byl velký obchoďák. Tam jsme koupili všechno, co jsem potřeboval do školy, k tomu třeba jídlo, co neměli v našem malém městě a oblečení. Někdy i nějakou tu PC hru v JRC. V obchoďáku byla i lékárna, banka, zverimex a hračkářství. Podobné obchoďáky prakticky zlikvidovaly většinu maloměstských kamenných obchodů. Pár let na to se tyto obchody samy dostaly pod tlak (zejména v zahraničí) vlivem právě zmíněného Amazonu, či naší Alzy. Musely přijít s něčím navíc. Obchodní centra se tak začala stávat místy, kde lidé tráví volný čas. Přibyly fastfoody, kde se mohou levně najíst. Ve druhém patře je často kino a posilovna, dítě odložíte v dětském koutku a jdete zkoušet hadry, to žádný e-shop nenahradí. Ty obchoďáky, které to nepochopily, se většinou potázaly se zlou. Příkladem může být třeba Macy´s (ticker M)

Analogií k českému JRC (obchod prodává videohry a různé malé herní příslušenství a většinou zeje prázdnotou) v USA je firma GameStop (ticker na GME). Tato společnost se dostala pod neuvěřitelný tlak vlivem business modelu společnosti Steam či Microsoft. Internet zrychlil a je mnohem snazší stáhnout hru online, než si pro ni dojít a koupit ji zabalenou na CD (kdo z vás má ještě PC/laptop s CD-ROM?) nebo na flash disku. GME si tento problém dlouhodobě uvědomovala a snažila se využít své rozsáhlé sítě kamenných obchodů k tomu, aby nabídla maximu. Nyní lze koupit v GME mobil od Applu, sjednat tarif u AT&T, hrát hry na konzolích a hlavní masterplan na rebound od ziskového dna byl prodej collectibles (kartičky, sošky, plakáty, hračky na motivy slavných sci-fi a fantasy filmů). A není to málo Antone Pavloviči? To ukáže čas, investoři každopádně společnosti příliš nedůvěřují a vše směřuje k tomu, že bude převzata nějakým větším hráčem.

Vývoj ceny akcie společnosti GameStop (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Macy´s (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Amazon (zdroj: finviz.com)

Interiér kamenného obchodu GameStop

Konkurence ve streamingu na vzestupu


Ti bohatší z nás měli (a někteří pořád mají) pravděpodobně doma kabelovku (popřípadě satelit na okně). Plebs, jako jsem byl já, koukal jenom na Novu a Čétéčka, maximálně se občas dala chytnout Prima. Na Pokémony a unikátní pohádku Kočkopes (příběh mutanta mezi kočkou a psem, který žil na skládce) se muselo vstávat v šest ráno. Pokud jste to se vstáváním přehnali, museli jste koukat na barevné pruhy a divné pištění.

Dnes díky ruským serverům můžete koukat online na cokoliv minimálně v HD kvalitě. Popřípadě to stáhnete přes Torrenty. Pokud jste ale Law-Abiding-Citizen, rozmazlený fracek nebo pohodlný vepřík, tak si zaplatíte Netflix. Je to prostě taková "kabelovka" přes internet, kde máte všechno pěkně ve full HD, titulky nemusíte stahovat, vkládat ani správně časovat, ale zaplatíte za to měsíčně třeba 200 Kč. V USA a západní Evropě celkem terno.

Netflix se těšil enormnímu růstu subscriberů a s tím spojených tržeb. Na burze dokonce obsadil jedno z písmen populárních akcií skupiny FAANG akcií (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google). Problém přišel ve chvíli, kdy podobnou službu začaly nabízet i jiné společnosti, jako AT&T, která spojila službu do balíčku s internetem a může nabídnout unikátní produkci HBO, nebo třeba Disney. Najednou se Netflix dostává pod tlak, protože nemá, co by nabídl navíc a jeho vlastní produkce, v některých případech velmi kvalitní (Black Mirrors, Narcos či Stranger Things), přestává stačit. Jak 100hoven (čti z toho ven)? Sledujte strategická rozhodnutí managementu Netflixu. Počty subscriberů dvě čtvrtletí po sobě klesají.

Vývoj ceny akcie společnosti Netflix (zdroj: finviz.com)

Thomas Cook vs. cestování mileniálů


Když jsem byl malý, neuměl kromě strýce v rodině nikdo anglicky. Na dovolenou se jelo tak, že se našel známý s cestovkou, zabalily se obrovské tašky naplněné řízky, konzervami, opalovacími krémy (UV faktor 100), dekami, ručníky a všemožným harampádím. Před kulturák dokodrcala Karosa a jelo se na Jadran ať už z jedné, nebo z druhé strany. Tam už čekal hotel nebo bungalov a paní delegátka, která ovládala italštinu nebo chorvatštinu (je to to samé jako srbština, ale to se nesmí říkat). Na té jsme byli celý zájezd ve všem závislí. Jídlo jsme dostali v hotelu, nebo jsme chodili na pizzu. Celé to bylo pojištěné a většinou byly součástí i dva až tři výlety. Bouchat takové zájezdy v devadesátkách bylo celkem terno, kdejaký Čech, ale i Japonec, si tak mohl přijít k solidním penězům.

Ovšem nyní se píše rok 2019. Když chci cestovat, otevřu vyhledávač letenek a nastavím parametry "z Praha + okolní letiště" do "kamkoliv" v termínu "XY". Ubytování řeším u místních v rámci kulturní výměny (například coachsurfing), přes booking.com nebo airbnb. Najím se potom kdy a kde chci. Programem nejsem závislý na nikom a na ničem. Mohu skutečně cestovat a ne se vracet každý den na stejný hotel. Cenově to vyjde asi jako ta nejvíce lowcost cestovka mimo sezónu a zážitky se tomu nic nevyrovná. Nejspíš nejsem sám, protože tradičních cestovek nezkrachovalo za poslední desetiletí zrovna málo.
Vývoj ceny akcie cestovní kanceláře Thomas Cook za uplynulých 5 let (zdroj: comdirect.de)

Žrát zdravě


Maso se dnes nepapá, protože se přišlo na to, že se před tím musí zabít zvířátka, která se přece celou historii lidstva chovala jen pro radost. Navíc je nás stále víc a víc (v ČR nás od roku 1960 přibylo skoro milion a to je alarmujících 0,16 % ročně). K tomu se zjistilo, že jsou zlé cukry a ne tuky. V dnešním menu tak naleznete vegeteriánský hamburger, místo hranolků si můžete dát salát a celé to zapít minerální vodou, či dietní coca-colou. Coca-cola mimochodem nabízí i variantu "life" (u nás jsem ji ještě neviděl ani v Praze), která je slazena stévií. Na burzu vstoupila tento rok společnost Beyond Meat, která vyrábí předražené veganské maso. Při včerejší zavíračce si ji můžete koupit za neuvěřitelných 143 $ kus, přičemž společnost dosáhla za poslední rok ztráty 0,64 USD na akcii. Růst zisků ovšem není nezajímavý a kdo ví, možná je právě toto naše budoucnost.

McDonald´s tedy upravil své menu, Coca-cola začala skupovat minerálky a výrobce fresh džusů po celém světě. Některé firmy, zdá se, mají s transformací větší problémy. Trendy je žrát fresh, RAW, bez lepku, přidaných cukrů a saturovaných tuků. Problém je, že to potom nevypadá úplně vábně a chuť je také často ta tam. Cestou může být diverzifikace, akvizice nebo rebranding. Dnešní Kraft Heinz se vydal všemi třemi cestami. Prakticky to spočívalo v posílení divize žrádla pro domácí mazlíčky, samotné fúzi původních společností Kraft a Heinz nebo výrobě nových, o proteiny obohacených výrobků. Bude to stačit?

Vývoj ceny akcie společnosti Kraft Heinz (zdroj: finviz.com)

Evil stocks a jednoduchý business model


K lidské přirozenosti patří několik negativních rysů. Jedním z těch nejvýznamnějších je závislost. Ať se nám to líbí nebo ne, každý jsme na něčem závislý. Někdo žere sladké, někdo paří Defense of the Ancient (Dota), někdo onanuje u porna, kouří, žvejká tabák, chlastá, bere antidepresiva, tráví čas na sociálních sítích, nebo sportuje. Dalším rysem je naše potřeba být uznávaný. S tím souvisí potřeba zapadat do určitých stereotypů. Třeba správnej chlap prostě musí bejt namakanej a mít spoustu sexu, jinak to není chlap. Gaussova křivka je neúprosná a ti od hodnoty 100 doleva tomuto tlaku prostě podléhají. K lidstvu také od pradávna patří války.

Pokud se s výše napsaným smíříme, můžeme to využít ve svůj prospěch. Sice existují jisté tendence závislostem čelit, ale například Buyandhold 2012 by vám potvrdil, že Altria/Philip Morris jsou jeho nejúspěšnější investicí a pamatuje stovky případů, kdy FDA (Food and Drug Administration) pokoušela tabákový průmysl zastavit.

Jako stabilní business model proto hodnotím výrobce sofistikovaných zbraňových systémů. Pokud by byla možnost investovat do společností provozující porno stránky, neváhal bych ani minutu. Až se jednou legalizuje prostituce, či měkké drogy, budu jedním z prvních investorů.

Vývoj ceny akcie společnosti General Dynamics (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Lockheed Martin (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Northrop Grumman (zdroj: finviz.com)

Vývoj ceny akcie společnosti Raytheon Company (zdroj: finviz.com)
Existuje business tak primitivní, že vám na jeho popis stačí jedna věta? Platí zároveň, že si bez produktu/služby nedokážete představit život? Potom se jedná o něco, co tu téměř jistě bude i za 30 let. Za mě je to určitě výroba elektřiny. Jistě, zisky společnosti jsou závislé na cenách elektřiny. Může se dokonce stát, že vypukne požár od jiskry z elektrického vedení, který dovede firmu ke krachu. Mnohem pravděpodobnější ovšem je, že vám tato společnost bude desítky let vyplácet pravidelnou dividendu, která se bude zvyšovat o inflaci.

So what?


Co tím chtěl básník říct? Máte se okamžitě zbavit popisovaných akcií? Ignorovat fundament? V žádném případě. Jen jsem chtěl naznačit, že i trendy hrají svou roli v analytické mozaice a je třeba jim věnovat pozornost. Zvláště nejste-li daytrader, ale dlouhodobý dividendový investor.

Motorem přizpůsobování se trendům či dokonce vlastní kreativní vizionářské firemní strategie je vždy manažer. Kvalitní magement se postará o to, aby společnost nezaspala dobu. 

čtvrtek 17. října 2019

Přikoupení_13. 9. 2019_DXC Technology Company

Při zářijovém pátku třináctého jsem vsadil na pokles jedné z mých méně úspěšných spekulací. Jedná se o významného hráče na poli služeb informačních technologií se sídlem v americké Virginii.

Nákupní cena: 33,41 $
Průměrná cena: 45,64 $

Znáte to, prostě si chcete zaspekulovat, ono to těžce nevyjde a najednou společnost vyplácí 3% dividendu bez toho, aniž by ji nutně zvýšila. Ano, DXC prostě zahučelo. Přesto si myslím, že se jedná o skvěle oceněný business,  a proto jsem přikoupil a z držby spekulační se stala pozice long. Co mě k tomu vedlo?
  • silný buyback program v rámci poklesu ceny
  • insider nákupy (CEO)
  • nízký payout a solidní růst dividendy
  • solidní zásoba volné hotovosti
  • šance na bounceback
  • šílená reakce na pokles tržby a tím pádem fundamentální podhodnocenost
Než jsem se dokopal k zápisu, tak šla cena pod 30 USD a tak není vyloučeno, že ještě přikoupím. Současné ocenění je 27,87 USD při P/E 7,07, P/B 0,68 (u technologické společnosti !!!), dividenda se vyšplhala na 3,01 %. Neváhej a toč!